≡ Menu

Długoterminowy ranking kont IKE w bankach 02.2016

podiumChcesz inwestować pieniądze na emeryturę bezpiecznie i z maksymalnie dużym zyskiem? Nie wiesz, który z banków chce przyciągnąć nowych klientów krótkoterminową promocją, a który dba o nich cały czas? Ten długoterminowy ranking kont oszczędnościowych IKE jest dla Ciebie.

Konta oszczędnościowe IKE

Jak zapewne większość z Was wie (a już na pewno ci, którzy zaglądają czasem na mojego bloga) istnieje kilka odmian IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego). Oferta jest naprawdę szeroka: od konta maklerskiego, funduszy inwestycyjnych do obligacji skarbowych i kont oszczędnościowych. Każde z nich przeznaczone jest dla trochę innego rodzaju klienta, w zależności od jego wiedzy ekonomicznej i skłonności ryzyka.

Nietrudno się domyślić, że najczęściej spotykanym typem przyszłego emeryta, będzie osoba mało znająca się na finansach oraz mało skłonna do ryzyka. Przemawia za tym choćby ilość osób inwestujących indywidualnie na giełdzie, a także ilość gotówki trzymana przez Polaków na nieoprocentowanych ROR-ach. Dla takiego właśnie konserwatywnego inwestora-przyszłego emeryta najbardziej nadają się konta oszczędnościowe IKE.

Produkt jest bezpieczny, bo gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Produkt jest tani, bo bezpłatny. Produkt nie jest ryzykowny, bo można na nim tylko zyskać (nie licząc inflacji). Produkt jest wygodny, bo zawsze można z niego wycofać pieniądze.

Lista banków (nie-spółdzielczych, nie –SKOKów) oferujących konto oszczędnościowe IKE

  1. Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
  2. Bank Millennium S.A.
  3. mBank S.A.
  4. Getin Noble Bank S.A.
  5. Idea Bank S.A.
  6. PKO Bank Polski S.A.

Czym banki konkurują o klienta?

W związku z tym, że prowadzenie konta oszczędnościowego IKE jest wszędzie bezpłatne, to różnice sprowadzają się do oprocentowania oraz czasami do warunków wcześniejszej wypłaty pieniędzy przed upływem 12 miesięcy.

Zakładam, że jeżeli ktoś decyduje się oszczędzać na emeryturę to długoterminowo. Nie będzie więc wypłacał pieniędzy po kilku miesiącach. Jeżeli jednak zdarzy mu się jakaś trudna sytuacja życiowa i będzie musiał pieniądze wycofać, to wypłata przed upływem roku będzie go kosztować 100-200PLN, lub utratę naliczonych odsetek. W związku z pomijalnym wpływem powyższej cechy konta na jego atrakcyjność pozostanę przy jego najważniejszym parametrze, czyli oprocentowaniu.

Oprocentowanie długoterminowe

Obecnie rynek usług finansowych jakimi są konta oszczędnościowe jest zdominowany przez akcje marketingowe i promocje nastawione na przyciągnięcie nowych klientów. Są to często promocje krótkotrwałe, a o raz pozyskanych klientów się nie dba. Jeżeli jesteście zainteresowani atrakcyjnymi promocjami to możliwości jest aż nadto, wystarczy wpisać w googlu: ranking lokat czy ranking kont. Ja chciałbym zaproponować coś innego: długoterminowy ranking kont oszczędnościowych IKE. Chciałbym pokazać jak polskie banki dbają o klientów IKE w dłuższym terminie. Nie w skali miesięcy, ale w skali lat. Wszystko oczywiście na tle bieżącego poziomu stóp procentowych (dokładnie na tle aktualnej wartości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego).

Aktualny ranking kont IKE: styczeń 2015 – luty 2016

W tym miejscu będę cyklicznie, co parę miesięcy, podawał historyczne i aktualne wartości oprocentowania IKE w polskich bankach. W tym i w kolejnych wpisach, kilka razy w roku, będę podawał aktualne i historyczne wartości oprocentowania kont IKE w bankach komercyjnych. Do tej pory sprawdzałem to już trzykrotnie: w styczniu, maju i listopadzie 2015r. W związku z tym mam już trzy historyczne wartości. Pora na luty 2016r.

ranking kont IKENajbardziej aktualny ranking znajdziecie zawsze w Spisie treści bloga w punkcie pierwszym: Konto IKE – co, gdzie, kiedy, jak?

 

Najpierw ponarzekam. Od czasu rozpoczęcia prowadzenia rankingu z rywalizacji odpadły dwa banki: Idea Bank i PKO BP (sic!). Dlaczego tylko 4 banki w Polsce oferują konto oszczędnościowe w formie IKE? Czy jest ono naprawdę tak beznadziejne dla klientów? Powiem Wam w sekrecie, że jest ono kiepskie… ale dla banków. Po co dawać ludziom pewny procent bez pobierania opłat, skoro można kosić prowizje z funduszy inwestycyjnych czy (z oporami w ogóle wymieniam tą nazwę) polis inwestycyjnych.

Tym bardziej należą się wielkie brawa dla banku Millennium, który od roku, mimo obniżki stopy procentowej trzyma oprocentowanie swojego konta oszczędnościowego IKE na poziomie 3% (słownie: trzy procent). Ex-aequo drugie miejsce należy się mBankowi i BGŻ BNP Paribas, ale są one lata świetlne od miejsca pierwszego.

[FM_form id=”3″]

4 comments… add one

Leave a Comment