≡ Menu

IKE rachunek maklerski

Dzisiaj kończę wreszcie rozpoczęty 3 miesiące temu cykl opisujący podstawowe rodzaje kont IKE. Na koniec zostawiłem sobie konta IKE w postaci rachunków maklerskich. Ostatnie w zestawieniu nie znaczy najgorsze. Wręcz przeciwnie, jest to jedna z ciekawszych propozycji inwestowania na emeryturę, ale raczej dla ludzi mających przynajmniej średnie pojęcie o rynkach akcji czy ogólnie rynkach kapitałowych. Tak jak w przypadku kont oszczędnościowych, tutaj również nie zdecydowałem się na tworzenie rankingu. Dlaczego? Oferta domów maklerskich w zakresie IKE jest bardzo zbliżona i moim zdaniem żaden z nich nie zasługuje na jakieś wyjątkowe wyróżnienie. Z tego względu zdecydowałem się na proste zestawienie pokazujące podstawowe cechy takich kont.

Wybór kont

Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 30.06.2014 zaledwie następujące domy maklerskie posiadały w ofercie rachunki IKE:

  1. Dom Maklerski mBanku S.A.
  2. Dom Maklerski BDM S.A
  3. Dom Maklerski BOŚ S.A.
  4. Dom Maklerski Banku BPS S.A.
  5. Dom Maklerski BZ WBK S.A.
  6. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego S.A.

Nie jest to specjalnie dużo biorąc pod uwagę ilość biur maklerskich w Polsce i może świadczyć o tym że takie IKE jest produktem raczej niszowym. Potwierdza to również wspomniany już raport KNF-u, podający ilość rachunków maklerskich IKE – 22tys. sztuk na koniec czerwca 2014r. Z drugiej strony warto też zauważyć, że średnia wartość oszczędności na tego typu rachunkach to aż 33tysPLN, czyli około 6x więcej niż średnia dla wszystkich rodzajów kont. Można wyciągnąć więc wniosek, że za tego typu oszczędzanie bierze się zamożniejsza część społeczeństwa.

Kryteria oceny

Rachunek maklerski IKE to produkt raczej mało skomplikowany i dość przejrzysty, szczególnie na tle takich koszmarów jak poprzednio opisywane IKE ubezpieczenia. W zestawieniu umieściłem wszystko to co zainteresuje początkującego inwestora-oszczędzającego, czyli: opłaty, dostęp przez internet, dostęp do notowań w czasie rzeczywistym. Nie ma tutaj mowy o stopach zwrotu, ponieważ zależą one tylko i wyłącznie od właściciela konta:). Nie rozdrabniałem się w opisach kategorii inwestycji i wybrałem tylko podstawowe: akcje i obligacje. Jest tego oczywiście duużo więcej, ze zróżnicowanymi opłatami.

Zestawienie

IKE rachunek maklerski

Komentarz

Jak widać oferta jest dosyć mało zróżnicowana. Myślę, że prawdziwa konkurencja w tej kategorii mogłaby się pojawić gdyby znacząco więcej osób zdecydowało się na posiadanie takiego konta. Prowizje od transakcji wyglądają atrakcyjnie (np. w porównaniu do funduszy inwestycyjnych), ale uwaga na opłaty minimalne (5PLN od wpłaty 200PLN to aż 2,5%!!!). Żeby zapłacić tylko 0,39% prowizji, przy opłacie minimalnej 5PLN musimy jednorazowo kupić np. akcje za 1282PLN. Gratuluję jeżeli ktoś może wpłacać takie kwoty:), innym pozostaje wpłacać większą sumę raz na parę miesięcy, ale to z kolei trochę psuje tzw. strategię uśredniania i bardziej naraża nas na ryzyko np. kupowania na „górce”.

Moja opinia: jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy, nie jesteś gotowy(-a) poświęcić czasu na śledzenie informacji ze spółek i rynków, masz trudności z zapanowaniem nad emocjami związanymi z inwestowaniem – poniesiesz spore ryzyko decydując się na odkładanie pieniędzy na emeryturę na takim koncie. Z drugiej strony można oczywiście sporo zarobić. Jak zawsze trzeba dokonać samodzielnego wyboru.

 

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment

Następny wpis:

Poprzedni wpis: