≡ Menu

Konta oszczędnościowe IKE, czyli bezpieczny i prosty sposób na prywatną emeryturę

Początkowym zamysłem serii postów o różnych rodzajach kont IKE, było stworzenie subiektywnych rankingów kont, mających na celu ułatwienie wyboru instytucji, która będzie pomnażać nasze oszczędności jak najlepiej. Takie podejście okazało się trafione w kategorii funduszy inwestycyjnych (Ranking IKE 2014 – fundusze inwestycyjne), ale już przy obligacjach (IKE Obligacje) nie miało sensu, ze względu na brak konkurencji dla PKO BP. Teraz kolej na konta oszczędnościowe.

UWAGA! W tym miejscu znajdziesz najnowszą aktualizację rankingu!

IKE w formie bankowego konta oszczędnościowego to propozycja dla osób ceniących przede wszystkim bezpieczeństwo swoich pieniędzy i akceptujących w zamian niewielkie stopy zwrotu z wpłaconego kapitału. To również produkt odpowiedni dla ludzi, którzy nie mają wiedzy na temat finansów i rynków kapitałowych i nie chcą/nie lubią/nie mają czasu się tym zajmować. Bardzo dobrze, że jest taka możliwość, ponieważ eliminuje ona, moim zdaniem, jedną z głównych przeszkód na drodze do decyzji o odkładaniu na emeryturę, czyli strachu przed utratą części, a nawet całości pieniędzy na skutek różnego rodzaju kryzysów finansowych.

Oferta banków

[aktualizacja 26.11.2015]

Konta oszczędnościowe IKE w bankach nie-spółdzielczych – TOP 2015

 

[aktualizacja 31.05.2015]

konta IKE 06.2015 tabelka

 Po 6 miesiącach wyraźnie widać, że lider jest jeden – Bank Millennium. Byłem naiwny, sądząc że PKO BP mający Skarb Państwa za głównego akcjonariusza, będzie sprzyjał oszczędnościom emerytalnym. Bez komentarza.

 

 

 


 

Przygotowując poniższe zestawienie, przejrzałem oferty ze stron internetowych najbardziej znanych banków działających w Polsce. Kryteria decydujące o wyborze konta są znacznie prostsze, niż w przypadku funduszy inwestycyjnych. Będą to: opłaty za prowadzenie konta, oprocentowanie, kapitalizacja oraz koszty wypłaty transferowej.

IKE konto oszczędnościowe

Wszystkie banki w zestawieniu oferują bezpłatne prowadzenie konta dostępnego przez internet. Wszystkie dość podobnie pobierają karną opłatę za wypłatę transferową (przeniesienie pieniędzy do innej instytucji) w czasie krótszym niż 12 miesięcy od czasu założenia konta. Różnice występują tylko w oprocentowaniu i kapitalizacji środków. Ze względu na to, że oferty są tak do siebie zbliżone, zamierzam od razu pokazać pierwszą trójkę i uzasadnić wybór.

Miejsce I – ex-aequo PKO BP oraz Millennium

Oba banki prezentują właściwie identyczną ofertę z oprocentowaniem 3% i roczną kapitalizacją (odsetki są dopisywane do konta raz na rok). Jest to wyraźnie więcej na tle pozostałych. Należy podkreślić, że przede wszystkim PKO BP, będący spółką z udziałem Skarbu Państwa i największym polskim bankiem, wydaje się być najlepszym kandydatem do założenia takiego konta. Jest bardzo mało prawdopodobne, że taki bank upadnie. Po drugie, ze względu na wpływ głównego udziałowca –  Skarbu Państwa, można liczyć, że IKE będzie traktowane w nim preferencyjnie (z lepszym oprocentowaniem), jako element tzw. misji.

Miejsce II – Mbank

Oprocentowanie 2,5%, kapitalizacja miesięczna. Należy zwrócić uwagę, że lepsza, miesięczna kapitalizacja odsetek, nie równoważy 0,5% różnicy w oprocentowaniu w porównaniu do banków z miejsca pierwszego. Miesięczna kapitalizacja jest lepsza od rocznej, ale ma mniejszy wpływ niż istotne różnice w oprocentowaniu. Mbank wygrał z Ideą ponieważ daje oprocentowanie wyższe bez uwzględniania promocji. Jeden rok przy oszczędzaniu na emeryturę to bardzo mało i na tego typu chwyty nie powinniśmy się dawać naciągać.

Wnioski, komentarze

  • Bardzo niewiele banków ma w swojej ofercie IKE w formie konta oszczędnościowego (nie mają ich np. Pekao, ING, BPH).
  • Niektóre banki próbują zachęcić promocyjnym oprocentowaniem w krótkim terminie, powiązanym z koniecznością założenia ROR-u (i aktywnego z niego korzystania), czy wykupienia polisolokaty – nie polecam tego robić bez co najmniej dwukrotnego zastanowienia się. Te banki to Idea, Getin, BNP Paribas.
  • Oprocentowanie kont jest zmienne, zależne od aktualnych stóp procentowych, ale nieco wyższe niż dla standardowych kont w tych samych bankach. Powyższe zestawienie może być za miesiąc już nieaktualne. Za jakiś czas wrócę do tematu, żeby sprawdzić czy są banki, które stale dbają o klientów IKE dając im wyższe oprocentowanie na tle konkurencji.
  • W zestawieniu nie pojawiły się banki spółdzielcze, ze względu na ich nie do końca solidną kondycję finansową (patrz np. ubiegłoroczne bankructwo SKOK Wołomin patrz raport KNF) oraz lokalny zasięg. Mimo obecnie atrakcyjnego oprocentowania, nie poleciłbym ich z czystym sumieniem osobie wymagającej bezpieczeństwa i stabilności dla swoich pieniędzy. Jeżeli ktoś oszczędza w bankach spółdzielczych i ma do nich zaufanie to może przejrzeć ich ofertę kont IKE – oprocentowanie (przynajmniej krótkoterminowo) jest atrakcyjne.

[FM_form id=”3″]

25 comments… add one

Leave a Comment