≡ Menu

Oświadczenie o statusie FATCA, czyli nie daj sobie zablokować konta w TFI.

US Passport and US Currency

Podobnie jak część z Was otrzymałem ostatnio kilka listów od TFI, w których trzymam oszczędności. Na kopercie napis: Oświadczenie o statusie FATCA. Otwórzcie i pod żadnym pozorem nie wyrzucajcie do kosza.

O co chodzi?

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) to amerykańska ustawa mająca na celu kontrolę aktywów amerykańskich podatników, którzy trzymają pieniądze i inwestują w instytucjach finansowych poza terytorium USA. Krótko mówiąc, chodzi o ograniczenie unikania przez nich płacenia podatków.

Na mocy umowy między rządem Polski, a rządem USA, wszystkie instytucje finansowe działające na naszym rynku mają obowiązek przekazania amerykańskiej administracji podatkowej danych o prowadzonych przez nie rachunkach osób będących amerykańskimi podatnikami (obywatelami, rezydentami).

List, który otrzymaliśmy zawiera oświadczenie o statusie rezydencji podatkowej USA. Mamy po prostu oświadczyć, że jesteśmy/nie jesteśmy amerykańskimi podatnikami, a to może dotyczyć również osób-Polaków przebywających dłużej na terytorium Stanów, posiadających tam adres zamieszkania, posiadających tzw. zieloną kartę itd. (niekoniecznie jest to zawsze tożsame z obywatelstwem).

Kto musi wypełnić oświadczenie FATCA?

Obowiązek wypełnienia dodatkowego oświadczenia dotyczy osób, które zostały klientami funduszy (jak również biur maklerskich i banków) między 1 lipca 2014r, a 30 listopada 2015r. Osoby, które otwierały rachunki po tym okresie, wypełniły już takie oświadczenie przy zawieraniu umowy.

Do kiedy należy odesłać oświadczenie?

Mamy na to czas do 1 grudnia 2016r

Co się stanie jeżeli nie wypełnimy oświadczenia?

Nasze środki na koncie zostaną zablokowane. Uzyskamy do nich ponownie dostęp dopiero wtedy gdy wypełnimy i odeślemy do TFI oświadczenie o statusie FATCA.

Customer service

Niektóre towarzystwa funduszy, jak np. Union Investment umożliwiają złożenie oświadczenia online. Inne, jak NN Investment Partners przysyłają kopertę zwrotną z opłaconą przesyłką. Ostatnia grupa, jak w moim przypadku Metlife (Amplico) TFI, wymagają od nas poniesienia kosztów koperty i przesyłki. Dobra okazja, żeby przekonać się o jakości obsługi klienta.

Linki do formularzy  lub stron z informacjami wybranych instytucji:

Union Investment

NN Investment Partners

PKO TFI

BPH TFI

BZWBK

BZWBK Arka

KBC TFI

Legg Mason TFI

Pioneer Pekao

mBank

(foto w nagłówku: pl.fotolia.com)

[FM_form id=”3″]

Comments on this entry are closed.

 • artur

  Witam .
  Już trochę czasu minęło ale mam nadzieję na otrzymanie informacji .
  Mój bank Alior żąda oświadczenia w którym pyta nie tylko o powiązania z USA ale też czy posiadam środki z innych krajów niż Polska . Pracuje w UK i obawiam się że jak złożę owe oświadczenie w którym zgłoszę ze zarabiam w UK po jakimś czasie nie wymyślą podatku z krajów UE

  • Artur, oświadczenie FATCA dotyczy tylko USA, więc to pytanie o inne kraje musi być związane z jakimś innym wymogiem. Nie spotkałem się z takim. Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie rozliczane są w Polsce dochody z UK. To trochę przekracza zakres tego wpisu i mojego bloga ogólnie. Pozdrawiam.Piotr

 • Iwa

  Dzien Dobry, Czy mozna zlikwidowac konto, zeby nie wysylac oswiadczenia FATCA? Czy przy likwidacji konta beda mnie pytac o to oswiadczenie?

  • Cześć Iwa, jeżeli zlikwidujesz konto to nie ma potrzeby wysyłać oświadczenia ponieważ zniknie jego podstawa, czyli Twoje pieniądze ulokowane w instytucji finansowej. Likwidując konto przestajesz być klientem danej instytucji, a w związku z tym traci ona zainteresowanie Tobą, w tym również Twoim obywatelstwem. pozdrawiam Piotr.

 • Marcin

  Witam,
  Również otrzymałem to pismo, ale niestety wyrzuciłem dołączoną informację. Czy ktoś mógłby napisać pod jaki adres należy wysłać wniosek?
  Z góry dziękuje 🙂

  • Cześć. Adres jest indywidualny dla każdego TFI. Nie ma jednego zbiorczego. Pozdr. Piotr.

   • Marcin

    Ja mam właśnie od Metlife.

   • Wysłałem maila do TFI z zapytaniem. Zobaczymy co odpowiedzą.

   • Taką dostałem odpowiedź:

    „W odpowiedzi na Pana zapytanie
    uprzejmie informuje, iż w przypadku zagubienia przez uczestnika oświadczenia
    FATCA, uczestnik może skontaktować się z infolinią obsługującą uczestników
    MetLife pod numerem telefonu 22 588 185 7 i zamówić ponowne wysłanie tego
    oświadczenia do uczestnika”

 • walu

  A co jeśli już nie mam środków w danym TFI (sprzedałem parę miesięcy temu) czy także muszę to wysyłać? Chyba nie bo nie ma co zablokować

  • Poniekąd sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. Chociaż na wszelki wypadek wysłałbym to oświadczenie. Tak potencjalnie, na przyszłość.