≡ Menu

Oświadczenie o statusie FATCA, czyli nie daj sobie zablokować konta w TFI.

US Passport and US Currency

Podobnie jak część z Was otrzymałem ostatnio kilka listów od TFI, w których trzymam oszczędności. Na kopercie napis: Oświadczenie o statusie FATCA. Otwórzcie i pod żadnym pozorem nie wyrzucajcie do kosza.

O co chodzi?

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) to amerykańska ustawa mająca na celu kontrolę aktywów amerykańskich podatników, którzy trzymają pieniądze i inwestują w instytucjach finansowych poza terytorium USA. Krótko mówiąc, chodzi o ograniczenie unikania przez nich płacenia podatków.

Na mocy umowy między rządem Polski, a rządem USA, wszystkie instytucje finansowe działające na naszym rynku mają obowiązek przekazania amerykańskiej administracji podatkowej danych o prowadzonych przez nie rachunkach osób będących amerykańskimi podatnikami (obywatelami, rezydentami).

List, który otrzymaliśmy zawiera oświadczenie o statusie rezydencji podatkowej USA. Mamy po prostu oświadczyć, że jesteśmy/nie jesteśmy amerykańskimi podatnikami, a to może dotyczyć również osób-Polaków przebywających dłużej na terytorium Stanów, posiadających tam adres zamieszkania, posiadających tzw. zieloną kartę itd. (niekoniecznie jest to zawsze tożsame z obywatelstwem).

Kto musi wypełnić oświadczenie FATCA?

Obowiązek wypełnienia dodatkowego oświadczenia dotyczy osób, które zostały klientami funduszy (jak również biur maklerskich i banków) między 1 lipca 2014r, a 30 listopada 2015r. Osoby, które otwierały rachunki po tym okresie, wypełniły już takie oświadczenie przy zawieraniu umowy.

Do kiedy należy odesłać oświadczenie?

Mamy na to czas do 1 grudnia 2016r

Co się stanie jeżeli nie wypełnimy oświadczenia?

Nasze środki na koncie zostaną zablokowane. Uzyskamy do nich ponownie dostęp dopiero wtedy gdy wypełnimy i odeślemy do TFI oświadczenie o statusie FATCA.

Customer service

Niektóre towarzystwa funduszy, jak np. Union Investment umożliwiają złożenie oświadczenia online. Inne, jak NN Investment Partners przysyłają kopertę zwrotną z opłaconą przesyłką. Ostatnia grupa, jak w moim przypadku Metlife (Amplico) TFI, wymagają od nas poniesienia kosztów koperty i przesyłki. Dobra okazja, żeby przekonać się o jakości obsługi klienta.

Linki do formularzy  lub stron z informacjami wybranych instytucji:

Union Investment

NN Investment Partners

PKO TFI

BPH TFI

BZWBK

BZWBK Arka

KBC TFI

Legg Mason TFI

Pioneer Pekao

mBank

(foto w nagłówku: pl.fotolia.com)

[FM_form id=”3″]

11 comments… add one

Leave a Comment