≡ Menu

Załóż Profil Zaufany bez wychodzenia z domu

profil zaufany

Chciałbym podzielić się dzisiaj z Wami informacją na temat pewnej użytecznej funkcji, która pojawiła się na moim koncie bankowym w zeszłym miesiącu. Chodzi o tzw. Profil Zaufany. Nie jest to news pierwszej świeżości, ponieważ duże portale pisały o tym już 2-3 tygodnie temu, ale jestem przekonany, że dla części z Was może to być wiadomość nowa, a przede wszystkim użyteczna.

Profil Zaufany – o co chodzi?

Profil Zaufany to takie cyfrowe potwierdzenie naszej tożsamości, umożliwiające korzystanie z dostępu do wielu usług online za pomocą portalu ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) i kilku innych. Co możemy załatwić online za pośrednictwem ePUAP? Na przykład: wysłać wniosek o dowód osobisty, o wydanie karty EKUZ pomocnej przy wyjazdach zagranicznych, uzyskać odpisy z Urzędu Stanu Cywilnego, załatwić wniosek 500+ itd. Pełniejszą listę spraw, które możecie załatwić przy użyciu Profilu Zaufanego znajdziecie pod tym linkiem.

lista-spraw-e-urzad(źródło: serwis internetowy PKO BP)

Każdy z Was, kto miał potrzebę załatwienia czegoś w urzędzie miejskim, ZUS-ie czy urzędzie skarbowym doskonale wie jaki to problem, choćby z braniem dnia wolnego od pracy czy staniem w urzędowych kolejkach. Co prawda moje osobiste odczucia nie są w tym względzie bardzo złe, ponieważ moim zdaniem w ostatnich kilku latach nasza administracja (lub przynajmniej nasza lokalna gdańska:)) wykonała spory wysiłek, żeby ułatwić życie obywatelowi, jednak każdy z Was chyba przyzna, że do tak zwanej administracji cyfrowej to nam w Polsce jeszcze odrobinę brakuje.

Właśnie Profil Zaufany miał być tym pierwszym, dużym krokiem naprzód, ale jak okazuje się niewiele osób z niego korzysta. To znaczy, owszem, z ePUAP korzysta już około pół miliona osób, tylko tajemnicą poliszynela jest to, że większość z nich to urzędnicy:). Głównym powodem braku uczestnictwa zwykłych obywateli w tym systemie był do tej pory problem z rejestracją, wymagającą odwiedzin w lokalnym urzędzie miejskim, gminnym czy ZUS-ie w celu potwierdzenia wniosku na podstawie naszego dowodu tożsamości. Niby taka drobna sprawa, a jednak zrobiła różnicę.

Bez wychodzenia z domu

Od około połowy października nastąpiła zasadnicza zmiana w rejestracji wniosku o Profil Zaufany. Teraz można to zrobić całkowicie online, za pomocą serwisu internetowego iPKO w banku PKO BP. Jak już wcześniej anonsowałem przy okazji wpisu o Skarbonce, jestem całkiem zadowolonym właścicielem takiego „Konta za zero” we wspomnianym banku i w związku z tym automatycznie otrzymałem dostęp do wniosku o założenie Profilu Zaufanego za pośrednictwem internetu.

Jeżeli przypadkiem nie jesteście posiadaczami takiego konta to możecie je bezpłatnie założyć korzystając z tego wniosku. Prowadzenie konta jest bezpłatne pod warunkiem wykonania płatności kartą debetową w wysokości 300zł każdego miesiąca.

Zakładanie Profilu Zaufanego w iPKO jest proste, obejrzyjcie oficjalny filmik z YouTube’a:

Jedna drobna uwaga: na filmie pani Izabela potwierdza operację kodem z Karty kodów; oczywiście można to zrobić również przy pomocy telefonu i SMS-a.

Co dalej? Logujemy się.

Nic trudnego. Wchodzimy na stronę ePUAP i klikamy „Zaloguj się”. Na kolejnej stronie, która się nam otworzy, wybieramy logowanie przez bankowość elektroniczną naciskając ikonkę z logo banku. Po wpisaniu naszych standardowych danych (login+hasło) do serwisu iPKO, zostajemy zalogowani i przeniesieni z powrotem do ePUAP, gdzie możemy już wybrać konkretną sprawę urzędową do załatwienia.

epuap-logowanie-pko-bp

 

Analogicznie wygląda to na stronie PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

logowanie-zus-pue

Oprócz ePUAP i PUE ZUS, Profil Zaufany daje dostęp do logowania do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), obywatel.gov.pl, praca.gov.pl, Krajowy Rejestr Karny, serwisu Emp@tia i Krajowa Informacja Podatkowa.

Bardzo jestem ciekaw jak to wszystko działa, bo do tej pory z sukcesem testowałem tylko CEIDG. Jeżeli macie już jakieś doświadczenia z administracją online i Profilem Zaufanym to dajcie znać w komentarzach, może będą to informacje przydatne dla innych.

 

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment