≡ Menu

Konta oszczędnościowe IKE w bankach nie-spółdzielczych – TOP 2015

millennium logoCzas na odświeżenie zestawienia kont IKE w bankach. Ostatnia dotychczasowa aktualizacja pochodzi z końca maja i znajdziecie ją pod tym linkiem:

Konta oszczędnościowe IKE, czyli bezpieczny i prosty sposób na prywatną emeryturę

W tworzeniu tego rankingu przyświeca mi idea, żeby w dłuższym okresie czasu pokazać jakie jest podejście banków do tego typu kont. Czy chodzi im tylko o promocyjne przyciągnięcie klientów, czy w ogóle nie zależy im na przyszłych emerytach, czy też wręcz przeciwnie doceniają tych którzy długoterminowo trzymają u nich depozyty? Zobaczmy więc co zmieniło się w ciągu ostatnich 6 miesiącach. Poniższą listę banków utworzyłem na podstawie ostatniego dostępnego zestawienia na stronie KNF.

IKE oszczędnościowe 2015Po wklepaniu danych do tabelki po raz kolejny stwierdzam, że wieje tu nudą. Nadal bardzo mało banków oferuje konto oszczędnościowe w formie IKE (w porównaniu z poprzednim wpisem odpadł jeszcze Idea Bank – albo przynajmniej brakuje informacji o IKE na jego stronach). Naprawdę zadziwiające jest dla mnie, że banki wolą reklamować 3-miesięczne promocyjne lokaty od długoterminowych programów oszczędzania, które dawałyby im „gwarancję” dopływu stabilnych depozytów z minimalnym ryzykiem ich odpływu.

Śmiało mogę powiedzieć, że gwiazdą roku 2015 został bank Millennium, który konsekwentnie, od wielu miesięcy, oferuje na IKE wysokie 3% w skali roku. Bez gwiazdek, bez krótkoterminowych promocji, bez dodatkowych zobowiązań. Podoba mi się taka filozofia i dlatego umieściłem logo banku u góry wpisu. Nie jest to żadna kryptoreklama tylko otwarte poparcie dla tego typu postępowania.

Jeszcze jedna uwaga w stylu „last but not least”. Pod ostatnim wpisem o kontach IKE pojawiło się sporo (jak na tego bloga;)) komentarzy a propos banków spółdzielczych i przewagi ich oferty nad tym co ja opisuję. Stąd jeszcze raz wyjaśnienie:

Moi drodzy, portfelemerytalny.pl to nie jest obiektywny portal na temat oszczędności emerytalnych jak np. mojaprzyszlaemerytura.pl (polecam, naprawdę warto), tylko prywatny blog z subiektywnymi opiniami. Nie zamierzam lansować na nim rzeczy co do których nie mam przekonania, jak np. krótkoterminowe lokaty, IKZE, czy ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. To samo dotyczy IKE w bankach spółdzielczych i kropka. Dziękuję.

 

[FM_form id=”3″]

4 comments… add one

Leave a Comment