≡ Menu

Skarbonka, czyli mSaver w PKO BP

swinka-iko

W tym tygodniu zrobię chwilę przerwy od giełdy, analizy sprawozdań i innych inwestycji i napiszę kilka słów w temacie oszczędzania. Jak już gdzieś kiedyś pisałem, efektywne oszczędzanie to dla mnie rzecz dużo ważniejsza dla finansów osobistych, niż efektywne inwestowanie. Większe pieniądze na giełdzie, koncie oszczędnościowym, IKE, rzadko kiedy biorą się ze spektakularnych sukcesów inwestycyjnych. Biorą się raczej, ze żmudnego i regularnego ich zarabiania i odkładania. Być może kiedyś, w przyszłości, po wielu latach oszczędzania, te proporcje staną się odwrotne, ale teraz na relatywnym początku drogi jest moim zdaniem tak jak napisałem.

Konto za zero w PKO BP

Nigdy nie byłem wielkim fanem promocji krótkoterminowych lokat czy atrakcyjnych kont oszczędnościowych dla nowych klientów. Ciągłe skakanie z kwiatka na kwiatek w celu zarobienia kilkudziesięciu złotych więcej (o ekstremalnych przypadkach nie piszę) nie kręci mnie. Nie znaczy to, że krytykuję osoby, które tak robią i mają taką finansową potrzebę. Ja po prostu nigdy takiej nie miałem. Dlatego też posiadam zwykłe bezpłatne konto w straszliwe nudnym „banku dla emerytów”, czyli po prostu PKO BP;). Wystarcza mi zwykła bezpłatność konta (bodajże pod warunkiem wpływu pensji na konto czy używania karty) i bankomaty sieci tego banku. Do dodatkowych zalet zaliczę jeszcze przyjemną aplikację mobilną i BLIK-a. Jak sami widzicie mam naprawdę standardowe wymagania.

Skarbonka w IKO

Od kilku dni w aplikacji mobilnej banku PKO BP, czyli IKO, pojawiła się nowa opcja – Skarbonka, która jest moim zdaniem warta chwili uwagi. Zawsze podobało mi się to co zrobił mBank w postaci mSavera. Korzysta z tego moja żona, chociaż sama o tym nie wie:). Drugiego dnia każdego miesiąca na konto oszczędnościowe przelewa się z ROR-u automatycznie określona kwota, żeby po kilku-kilkunastu miesiącach stać się całkiem ładną sumką do wydania. Efekt jest taki, że żona i tak nie zauważa mniejszych środków na koncie, a w zamian, co jakiś czas ma do dyspozycji pokaźny finansowy prezent na dowolny cel (Kochanie, pozdrawiam!). Teraz podobną rzecz zrobił mój bank.

Skarbonkę możesz utworzyć w dwóch postaciach: wirtualnej i w ramach konta oszczędnościowego. Nie widzę sensu pisać o tej pierwszej i skupię się tylko na realnym oszczędzaniu. Możemy założyć do 5 skarbonek, po jednej do każdego konta oszczędnościowego. Na początku wybieramy cel, jeden z predefiniowanych, lub dowolny inny.skarbonka-kategoriePodajemy kwotę docelową i termin wypłaty oraz wpłatę początkową. Skarbonkę zasilamy ręcznymi przelewami albo zleceniem stałym. Jeżeli chcemy, aplikacja będzie przypominać nam o potrzebie zasilenia konta Skarbonki. W każdej chwili możemy edytować jej właściwości oraz w dowolnym momencie rozbić i wypłacić pieniądze.

Z doświadczenia

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej ustawić zlecenie stałe zaraz po dniu w którym na konto wpływa pensja. Automatyzm sprawdza się najlepiej, po prostu nie widzimy tych pieniędzy i nie odczuwamy ich braku. Druga wartościowa uwaga, którą chcę się w tym miejscu podzielić dotyczy inflacji stylu życia. Każdy z nas doświadczył chyba zjawiska polegającego na wydawaniu wszystkich pieniędzy z konta niezależnie od rosnących zarobków. W kontekście systematycznego oszczędzania w Skarbonce czy na innym podobnym koncie, warto zwiększać odkładane kwoty wraz z podwyżkami pensji. Np. jeżeli dostajecie 300PLN podwyżki, to przykładowo 2/3 przeznaczacie na zwiększenie kwoty miesięcznych oszczędności, a tylko 1/3 na wydatki. Brzmi boleśnie, ale w dłuższym terminie sami przekonacie się, że warto.

Zachęcam do korzystania z tego rodzaju opcji na kontach oszczędnościowych. Jeżeli podoba Ci się pomysł odkładania oszczędności w Skarbonce w banku PKO BP, to skorzystaj proszę z poniższego linku do założenia konta. Dla Ciebie link jest bezpłatny, a ja być może dostanę parę groszy za polecenie. Dzięki!

[FM_form id=”3″]

3 comments… add one

Leave a Comment