≡ Menu

Długoterminowy ranking IKE w bankach komercyjnych – 06.2016

podiumNa ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna NBP wynosi więc nadal 1,5%. Z kolei wskaźnik inflacji CPI pozostaje po raz kolejny poniżej zera (to już 23 miesiąc z rzędu!). Czy w takich warunkach opłaca się w ogóle trzymać pieniądze w banku? W ramach cyklicznego, długoterminowego rankingu kont oszczędnościowych IKE po raz kolejny sprawdzam na co mogą liczyć posiadacze tych kont w czerwcu 2016r.

ranking IKE banki 06.2016* ze względu na przejęcie banku BGŻ przez BNP Paribas, dwie pierwsze wartości przyjąłem z oferty banku przejmującego

Dla przypomnienia dodam, że powyższe liczby to roczny zysk netto, a więc w celu porównania ich ze standardowymi kontami w bankach należy pomnożyć te wartości przez 1,19.

Po raz kolejny Millennium

Najlepszy w zestawieniu Millennium, niezmiennie od początku prowadzenia tego rankingu daje 3,57% brutto w skali roku. Konia z rzędem temu, kto znajdzie taką lokatę dla „starych” klientów wśród standardowych produktów. Bardzo ciekawie wyglądałoby też porównanie tego wyniku z rezultatami portfeli funduszy inwestycyjnych w badanym okresie, aczkolwiek nie byłoby ono do końca wiarygodne, ze względu na wciąż relatywnie krótki okres badania inwestycji.

Idea Bank powraca

Wartym odnotowania faktem jest też powrót do zestawienia Idea Banku. Po kilku miesiącach nieobecności pojawiła się nowa oferta na 2% w ciągu pierwszego roku oszczędzania. Szkoda, że już na początku pojawia się takie zastrzeżenie pachnące „promocyjnością”, bo nie należy się spodziewać, że po tym okresie oprocentowanie zostanie na tym samym poziomie, lub wzrośnie.

Bujając w obłokach

A co by było gdyby do tych 3,57% (około 4% ponad inflację) pan minister Morawiecki dorzucił jakąś trwałą dodatkową zachętę wartą kolejny 1% w skali roku? Czekam z niecierpliwością na szczegóły zachęt mających uatrakcyjnić oszczędzanie w III filarze i na razie zostawiam to pytanie bez szczegółowej odpowiedzi. Dodam tylko, że niektóre IKE TFI mogłyby się poczuć zagrożone.

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment