≡ Menu

Długoterminowy ranking kont IKE w bankach komercyjnych – aktualizacja 06/2017

Znowu minęło kilka miesięcy, więc pozwoliłem sobie zajrzeć w aktualną ofertę banków jeżeli chodzi o konta oszczędnościowe IKE. Stopy procentowe nie zmieniły się, więc szanse na podwyżkę oprocentowania są zerowe. Czy któryś z banków zaskoczył negatywnie i obniżył odsetki? Zajrzyjcie na STRONĘ mojego długoterminowego rankingu.

PS. Wiele osób niepokoi się o nadchodzące zmiany w III filarze emerytalnym i nie wie czy kontynuować wpłaty na posiadane konta IKE/IKZE. Ja też tego nie wiem i dlatego zwróciłem się z serią pytań do Ministerstwa Rozwoju, mając nadzieję na jakąkolwiek odpowiedź. Zgadnijcie czy coś zwrotnie otrzymałem? Podejrzewam, że oni chyba sami jeszcze nie wiedzą i nawet w powerpointach tego nie ma.

Niezależnie od tego co stanie się z aktualnymi kontami IKE/IKZE warto kontynuować oszczędzanie na emeryturę. Nawet gdyby w czarnym scenariuszu te pieniądze miały utracić preferencje podatkowe, to i tak lepiej je posiadać, niż wydać wszystko na bieżącą konsumpcję. Nacjonalizacja tych kont, w przeciwieństwie do OFE, jest dla mnie mrzonką i zwykłym populistycznym straszeniem ludzi. Jeżeli ktoś się boi, że politycy zabiorą mu prywatne pieniądze z banku czy z giełdy to zawsze może kupować fizyczne złoto i nieruchomości – tylko czy to jest 100% gwarancja bezpieczeństwa przed tymi którzy ustanawiają prawo?

Wiara w sens odkładania na emeryturę, w obliczu wielu złożonych niepewności, jest trochę jak wiara w Boga ze słynnego zakładu filozofa Blaise’a Pascala. Ja wolę obstawić, że dożyję wieku emerytalnego i otrzymam te pieniądze i w tym celu jestem gotów zaryzykować utratę części doraźnych przyjemności.

[FM_form id=”3″]

2 comments… add one

Leave a Comment