≡ Menu

Długoterminowy ranking IKE w bankach komercyjnych – 10.2016

podiumWedług danych Komisji Nadzoru Finansowego, w pierwszym półroczu 2016r otwarto 35706 kont IKE, z czego ponad 32tys. założono po raz pierwszy, a tylko około 3 tys. to efekt tak zwanych wypłat transferowych. Osobiście cieszy mnie fakt, że gros z tych kont przypadło na Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (ponad dwa razy więcej nowych kont, niż w towarzystwach ubezpieczeń). Trzecie miejsce (6,7%) zajęły konta oszczędnościowe w bankach.

Taka sytuacja niespecjalnie dziwi, biorąc pod uwagę relatywnie mało atrakcyjne oprocentowanie kont bankowych oraz dobre półrocze funduszy na polskim rynku. IKE w TFI, w przeciwieństwie do banków wspierane były również przez kampanie reklamowe w internecie, również za pośrednictwem blogów. Ten stan nie musi jednak trwać wiecznie. Czasy ekstremalnie niskich stóp procentowych wydają się być policzone. Na pierwszy ogień pójdzie Ameryka, ale i u nas aktualne poziomy stóp nie będą utrzymywane w nieskończoność (wg. wypowiedzi członków RPP, jeszcze co najmniej rok). Wraz ze wzrostem stóp procentowych w górę powinno pójść oprocentowanie kont, a wtedy klienci znów spojrzą na ten rodzaj IKE bardziej przychylnym okiem.

W takich właśnie realiach prezentuję kolejną, szóstą już, odsłonę rankingu kont IKE w bankach komercyjnych, który obejmuje już prawie dwa lata. Chciałbym, żeby przymiotnik długoterminowy był trwałym synonimem treści tego bloga i doczekać się takiego rankingu obejmującego 5 albo i 10 lat. Wyniki w postaci oprocentowania kont tym razem pozostawiam bez komentarza. Z pewnej oczywistej przyczyny nie przyznaję też miejsc.

ike-banki-10-2016_1Jeżeli przy okazji interesują Was IKE w funduszach inwestycyjnych proszę przeczytajcie ten ostatni ranking z mojego bloga.

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment