≡ Menu

18-procentowa dywidenda IRL. Skusiłem się.

twilight-532720_1280

Aktualny Portfel giełdowy prowadzony przeze mnie na blogu to z założenia inwestycja długoterminowa, z kilkuletnim horyzontem realizacji. Stworzyłem nawet specjalną kolumnę w tabelce-zestawieniu spółek, opisującą warunki zamykania danych pozycji. Minęły ledwie dwa miesiące, a ja już chcę jeden z tych warunków złamać. Mam jednak na to dobre uzasadnienie.

Pierwszą nowo otwartą pozycją w Portfelu był certyfikat na ropę RCCRUAOPEN, zwiększający swoją wartość wraz ze wzrostem ceny ropy i kursu dolara. Kupowałem go w okolicach 30$ za baryłkę Brent z założeniem sprzedaży przy poziomach 60$ za 2-3 lata gdy sytuacja na rynku miałaby wrócić do równowagi. Los, a raczej spekulanci, sprawili mi jednak niespodziewany prezent i w dwa miesiące bezzasadnie wywindowali ceny do poziomu, który przyniósł mi 46% stopę zwrotu na tej pozycji. Stanąłem przed decyzją co lepsze: pewne 46% zysku w dwa miesiące czy hipotetyczne 100% zysku w 2-3 lata. Wybrałem take-profit. Wiem, że łamanie własnych zasad w inwestowaniu nie jest dobre, ale w tym przypadku czuję się z tą decyzją dobrze, pewnie i jestem w stanie ją merytorycznie obronić przed samym sobą i innymi.

W pierwszej chwili nie miałem pomysłu co zrobić z gotówką po sprzedanym certyfikacie. Na szczęście znów zadziałał przypadek, tym razem w postaci maila od mojego Czytelnika (Dziękuję!) pytającego o nieznaną szerzej spółkę AB Inter RAO Lietuva (IRL), „reklamowaną” ostatnio w różnych miejscach jako płatnika najwyższej dywidendy na GPW w tym roku.

Dlaczego postanowiłem kupić?

 • ze względu na fakt, że po inwestycji w DUON poznałem trochę realia rynku handlu energią – a tym zajmuje się IRL
 • ze względu na fakt, że spółka ma niezłe wyniki i sytuację finansową oraz jest nisko wyceniana (o czym w krótkiej analizie poniżej)
 • ze względu na 18% stopę dywidendy, która bardzo dobrze wpasowuje się w kształt mojego portfela
 • ze względu na fakt działalności w branży defensywnej, która powinna się oprzeć potencjalnemu kryzysowi
 • ze względu na fakt wypłacania zagranicznej dywidendy w euro i innego niż zazwyczaj sposobu rozliczania podatku od niej (nowa nauka, będzie też temat na wpis)
 • ze względu na fakt, że spółka publikuje sprawozdania w języku angielskim (nowa nauka, nowe wyzwanie)

AB Inter Rao Lietuva – analiza

1. Opis działalności spółki

AB Inter RAO Lietuva to spółka zajmująca się handlem i sprzedażą energii elektrycznej na Litwie, Łotwie, Estonii oraz w Polsce, Rosji i na Białorusi, a także wytwarzaniem energii z farmy wiatrowej na Litwie. Przeważająca część energii kupowana jest w Rosji i sprzedawana na Litwie. Pozostałe kraje to na razie margines.
Firma została zarejestrowana w 2002r na Litwie, natomiast od grudnia 2012r jej akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jej głównymi akcjonariuszami są spółki: OJSC Inter RAO UES (z siedzibą w Rosji) – za pośrednictwem RAO Nordic Oy (z siedzibą w Finlandii) oraz UAB Scaent Baltic (z siedzibą na Litwie). Free float dostępny na GPW to tylko 20%.

2. Przychody, zyski, marże

RZiS IRLZ powyższej tabeli wynika, że podczas 3 lat obecności na warszawskiej giełdzie IRL systematycznie poprawia wyniki na każdym poziomie rachunku zysków i strat oprócz przychodów. Głównym czynnikiem poprawy są malejące koszty sprzedaży, czyli koszty zakupu energii. Ma na to wpływ kurs EUR/RUB pokazany na poniższym wykresie. Koszty zakupu energii w rublach są coraz niższe w przeliczeniu na euro.

EURRUB

3. Przepływy pieniężne

przepływy IRLZyski firmy są poparte przyzwoitymi przepływami z działalności operacyjnej. Pozwalają one na wypłatę dywidend i spłatę zadłużenia (ujemne przepływy z działalności finansowej) oraz wzrost zapasu gotówki.

4. Zadłużenie i płynność

zadłużenie IRLWskaźnik ogólnego zadłużenia pokazuje dość wysokie poziomy >0,5, ale warto zwrócić uwagę na korzystny trend spadkowy. W momencie gdy zawęzimy spojrzenie do zadłużenia odsetkowego, wygląda to już całkiem przyzwoicie (dług netto/EBITDA ~1). Dodatkowa informacja na temat zadłużenia: kredyt w euro jest zabezpieczony kontraktem przed zmianą wysokości oprocentowania, czyniąc go stałoprocentowym.

Wskaźnik płynności Current ratio pozytywnie rośnie. Jest na podobnym poziomie co w przypadku Duon-u rok temu.

5. Dywidendy, wycena

Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłacanie co najmniej 70% zysku w postaci dywidendy. Jej stopy w ostatnich 3 latach wynosiły: 5,18%, 4,85%, 12,01% (źródło: stooq.pl). W tym roku będzie to około 18%.

Aktualna wycena firmy na podstawie wskaźnika C/Z wynosi 4,7, czyli bardzo nisko. Ta wartość pozostaje dla mnie wielką zagadką, nie rozumiem do końca dlaczego jest tak niska. Czy chodzi o ryzyko czy o małe zainteresowanie spółką? Nie wiem.

6. Analiza SWOT

SWOT IRL


IRL stanowi tylko 10% wartości mojego portfela, co pokazuje moje ostrożne podejście do tej inwestycji. Aktualny stan portfela prezentuje się następująco:

portfel giełdowy 05.2016

Przypominam, że Portfel Giełdowy nie jest inwestycją emerytalną. To mój poligon doświadczalny, na którym (póki co z powodzeniem) próbuję różnych strategii inwestowania długoterminowego. Pamiętajcie, że jak każdy inwestor popełniam błędy i zaliczam lokalne straty, dlatego nie polecam kierowania się moimi typami inwestycyjnymi nawet jeżeli piszę o nich w superlatywach. Inwestujcie samodzielnie, w oparciu o własne analizy i przemyślenia. Kierowanie się tylko i wyłącznie rekomendacjami innych, choćby to byli uczeni finansiści, niesie za sobą duże ryzyko.

(fot. Pixabay/autor: Nikiko)

[FM_form id=”3″]

Comments on this entry are closed.

 • Pingback: Rozliczenie podatku od dywidendy AB Inter RAO.()

 • Michał – graoemeryture.pl

  W 2012 roku skusiłem się na 50-procentową dywidendę od Emperii. Efekt? Zadziałała jak zwrot kapitału i dywidenda została po prostu w całości „odcięta” od ceny. Po drodze zapłaciłem jeszcze 19% podatku (ten problem można pominąć inwestując przez IKE lub IKZE). To mnie nauczyło, żeby wystrzegać się zbyt dużych dywidend. Ważniejsze jest dla mnie, aby dywidendy były regularne. Aczkolwiek cash flow mają rzeczywiście ładny, mają z czego płacić, chociaż wciąż mają sporo zadłużenie.

  Jesteś pewien tych 18%? W raporcie proponują 0,56 euro za akcję, mnożymy przez 4,40, wychodzi jakieś 2,46 zł, przy dzisiejszym kursie 19,68 to 12,5%.

  Ja obecnie podbieram GPW – daje ładną stopę dywidendy powyżej 7%, wolę 7% od pewnej i stabilnej firmy.

  • Cześć Michał, po pierwsze trzymam kciuki za Twojego bloga. Okazuje się, że jest nas kilku i nie jesteśmy tak starzy jak by to mogło z nazwy wyglądać;)

   Jeżeli chodzi o dywidendy to absolutna zgoda – nie skusiłbym się na te 18% gdyby nie dywidendy w latach poprzednich. Potwierdzam 18%, kilka dni temu Walne przegłosowało 0,805 euro na akcję.

   Jeżeli chodzi o GPW to zobacz, że te wysokie 7% pochodzi od niskiej ceny akcji. A cena ta jest moim zdaniem uzasadniona kiepskim perspektywami rynku (mało OFE, niskie obroty, zła atmosfera wokół giełdy). No ale każdy ma swoje zdanie. To, że ja bym nie kupił nie znaczy, że Ty nie masz racji.
   pozdrawiam
   Piotr

   • Michał – graoemeryture.pl

    Dzięki za miłe słowa! Na pewno będę wpadał tu częściej. Odkryłem Twojego bloga przypadkiem, gdy właśnie otwierałem własny. W internecie łatwo znaleźć osby, którym podobne tematy leżą na sercu 🙂
    Faktycznie nie doczytałem infomracji z infostrefy. Mają dobry cash flow i niski C/Z, więc życzę dużych zysków 🙂

    Co do GPW, pamiętam jeszcze jak było tam 300 firm, a dzisiaj mamy bodajże 800, Catalyst, New Connect. Inwestuję w perspektywie wielu lat, a w takim terminie nie powinno być źle. Oczywiście w krótkim czasie nic nie przeszkadza w spadkach. Trochę liczę na OFE, które w tym roku mogą się już legalnie reklamować przy okienku transferowym.

 • Brakuje PGSSa w twoim portfelu i będziesz miał tam wszystkie najlepsze moim zdaniem spółki z GPW 😉

  • Cześć Krzysztof. Dzięki za komplement. Nie wiem czy moje spółki są najlepsze, nie to jest moim celem. Dla mnie ważne jest to, żeby nie były słabe albo nadmiernie ryzykowne.

   Co do PGSS-a to muszę się przyjrzeć. Ze wstydem przyznaję, że o firmie nie słyszałem.

   pozdrawiam
   Piotr

 • wetzlar

  Jeśli mógłbym polecić Tobie spółkę do portfela to rzuć okiem na PRESCO – zapowiada się najwyższa dywidenda na GPW – spółka sprzedała niedawno wierzytelności do Kruka i dosłownie „śpi na pieniądzach”. W raporcie rocznym zapowiedzieli dystrybucję znaczącej części środków do akcjonariuszy, a więc wkrótce zapowiada się na dywidendę – dopóki jeszcze nie ma info oficjalnego to przypuszczam że może to być ciekawa okazja inwestycyjna dająca szansę na zysk.

  • Cześć wetzlar. Dzięki za podpowiedź. Niewiele wiem o sytuacji PRESCO, ale na podstawie Twojego komentarza mogę tylko odpowiedzieć, że nie szukam jednorazowych okazji inwestycyjnych. Dywidendy powinny być regularne i iść w parze ze stabilizacją bądź poprawą wyników operacyjnych spółek.
   pozdrawiam
   Piotr