≡ Menu

18-procentowa dywidenda IRL. Skusiłem się.

twilight-532720_1280

Aktualny Portfel giełdowy prowadzony przeze mnie na blogu to z założenia inwestycja długoterminowa, z kilkuletnim horyzontem realizacji. Stworzyłem nawet specjalną kolumnę w tabelce-zestawieniu spółek, opisującą warunki zamykania danych pozycji. Minęły ledwie dwa miesiące, a ja już chcę jeden z tych warunków złamać. Mam jednak na to dobre uzasadnienie.

Pierwszą nowo otwartą pozycją w Portfelu był certyfikat na ropę RCCRUAOPEN, zwiększający swoją wartość wraz ze wzrostem ceny ropy i kursu dolara. Kupowałem go w okolicach 30$ za baryłkę Brent z założeniem sprzedaży przy poziomach 60$ za 2-3 lata gdy sytuacja na rynku miałaby wrócić do równowagi. Los, a raczej spekulanci, sprawili mi jednak niespodziewany prezent i w dwa miesiące bezzasadnie wywindowali ceny do poziomu, który przyniósł mi 46% stopę zwrotu na tej pozycji. Stanąłem przed decyzją co lepsze: pewne 46% zysku w dwa miesiące czy hipotetyczne 100% zysku w 2-3 lata. Wybrałem take-profit. Wiem, że łamanie własnych zasad w inwestowaniu nie jest dobre, ale w tym przypadku czuję się z tą decyzją dobrze, pewnie i jestem w stanie ją merytorycznie obronić przed samym sobą i innymi.

W pierwszej chwili nie miałem pomysłu co zrobić z gotówką po sprzedanym certyfikacie. Na szczęście znów zadziałał przypadek, tym razem w postaci maila od mojego Czytelnika (Dziękuję!) pytającego o nieznaną szerzej spółkę AB Inter RAO Lietuva (IRL), „reklamowaną” ostatnio w różnych miejscach jako płatnika najwyższej dywidendy na GPW w tym roku.

Dlaczego postanowiłem kupić?

  • ze względu na fakt, że po inwestycji w DUON poznałem trochę realia rynku handlu energią – a tym zajmuje się IRL
  • ze względu na fakt, że spółka ma niezłe wyniki i sytuację finansową oraz jest nisko wyceniana (o czym w krótkiej analizie poniżej)
  • ze względu na 18% stopę dywidendy, która bardzo dobrze wpasowuje się w kształt mojego portfela
  • ze względu na fakt działalności w branży defensywnej, która powinna się oprzeć potencjalnemu kryzysowi
  • ze względu na fakt wypłacania zagranicznej dywidendy w euro i innego niż zazwyczaj sposobu rozliczania podatku od niej (nowa nauka, będzie też temat na wpis)
  • ze względu na fakt, że spółka publikuje sprawozdania w języku angielskim (nowa nauka, nowe wyzwanie)

AB Inter Rao Lietuva – analiza

1. Opis działalności spółki

AB Inter RAO Lietuva to spółka zajmująca się handlem i sprzedażą energii elektrycznej na Litwie, Łotwie, Estonii oraz w Polsce, Rosji i na Białorusi, a także wytwarzaniem energii z farmy wiatrowej na Litwie. Przeważająca część energii kupowana jest w Rosji i sprzedawana na Litwie. Pozostałe kraje to na razie margines.
Firma została zarejestrowana w 2002r na Litwie, natomiast od grudnia 2012r jej akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jej głównymi akcjonariuszami są spółki: OJSC Inter RAO UES (z siedzibą w Rosji) – za pośrednictwem RAO Nordic Oy (z siedzibą w Finlandii) oraz UAB Scaent Baltic (z siedzibą na Litwie). Free float dostępny na GPW to tylko 20%.

2. Przychody, zyski, marże

RZiS IRLZ powyższej tabeli wynika, że podczas 3 lat obecności na warszawskiej giełdzie IRL systematycznie poprawia wyniki na każdym poziomie rachunku zysków i strat oprócz przychodów. Głównym czynnikiem poprawy są malejące koszty sprzedaży, czyli koszty zakupu energii. Ma na to wpływ kurs EUR/RUB pokazany na poniższym wykresie. Koszty zakupu energii w rublach są coraz niższe w przeliczeniu na euro.

EURRUB

3. Przepływy pieniężne

przepływy IRLZyski firmy są poparte przyzwoitymi przepływami z działalności operacyjnej. Pozwalają one na wypłatę dywidend i spłatę zadłużenia (ujemne przepływy z działalności finansowej) oraz wzrost zapasu gotówki.

4. Zadłużenie i płynność

zadłużenie IRLWskaźnik ogólnego zadłużenia pokazuje dość wysokie poziomy >0,5, ale warto zwrócić uwagę na korzystny trend spadkowy. W momencie gdy zawęzimy spojrzenie do zadłużenia odsetkowego, wygląda to już całkiem przyzwoicie (dług netto/EBITDA ~1). Dodatkowa informacja na temat zadłużenia: kredyt w euro jest zabezpieczony kontraktem przed zmianą wysokości oprocentowania, czyniąc go stałoprocentowym.

Wskaźnik płynności Current ratio pozytywnie rośnie. Jest na podobnym poziomie co w przypadku Duon-u rok temu.

5. Dywidendy, wycena

Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłacanie co najmniej 70% zysku w postaci dywidendy. Jej stopy w ostatnich 3 latach wynosiły: 5,18%, 4,85%, 12,01% (źródło: stooq.pl). W tym roku będzie to około 18%.

Aktualna wycena firmy na podstawie wskaźnika C/Z wynosi 4,7, czyli bardzo nisko. Ta wartość pozostaje dla mnie wielką zagadką, nie rozumiem do końca dlaczego jest tak niska. Czy chodzi o ryzyko czy o małe zainteresowanie spółką? Nie wiem.

6. Analiza SWOT

SWOT IRL


IRL stanowi tylko 10% wartości mojego portfela, co pokazuje moje ostrożne podejście do tej inwestycji. Aktualny stan portfela prezentuje się następująco:

portfel giełdowy 05.2016

Przypominam, że Portfel Giełdowy nie jest inwestycją emerytalną. To mój poligon doświadczalny, na którym (póki co z powodzeniem) próbuję różnych strategii inwestowania długoterminowego. Pamiętajcie, że jak każdy inwestor popełniam błędy i zaliczam lokalne straty, dlatego nie polecam kierowania się moimi typami inwestycyjnymi nawet jeżeli piszę o nich w superlatywach. Inwestujcie samodzielnie, w oparciu o własne analizy i przemyślenia. Kierowanie się tylko i wyłącznie rekomendacjami innych, choćby to byli uczeni finansiści, niesie za sobą duże ryzyko.

(fot. Pixabay/autor: Nikiko)

[FM_form id=”3″]

8 comments… add one

Leave a Comment