≡ Menu

Dziewczyny robią to lepiej.

Finanse i giełda to tradycyjnie męski świat. Pieniądze, ryzyko, stres, szybkie podejmowanie decyzji, historycznie zawsze były domeną facetów. Wydawać by się więc mogło, że to właśnie płeć brzydka jest genetycznie lepiej uwarunkowana do tej dziedziny życia. Badania statystyczne dużych grup inwestorów (i inwestorek) prowadzone w USA dowiodły, że prawda jest zupełnie inna. To kobiety, chociaż są na rynku w zdecydowanej mniejszości, potrafią osiągać długoterminowo lepsze rezultaty w inwestowaniu na giełdzie. To co wyróżnia je na tle większości ich kolegów to pewien określony zestaw cech charakteru i odmiennych emocji, które kształtują ich zachowania podczas uczestnictwa w grze giełdowej. Jakie to cechy? Wymienię choćby mniejszą skłonność do ryzyka, myślenie długookresowe, rzadsze przeprowadzanie transakcji, mniejszą impulsywność przy podejmowaniu decyzji. Tak właśnie brzmi przepis na inwestorski sukces.

Nie tylko dla kobiet

To unikalne podejście do inwestycji nie jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Owszem jest im być może łatwiej, ponieważ statystycznie takimi cechami zostały obdarzone od urodzenia albo wpływ na ich rozwój miało określone wychowanie, które wciąż jest jednak inne u dziewczynek i chłopców. Nie jest to jednak wiedza zakazana dla mężczyzn. Akurat w tym konkretnym przypadku, rzeczy których nie otrzymaliśmy w genach na całe szczęście możemy się nauczyć.

Sztandarowym przykładem „dziewczyńskiego” podejścia do inwestycji jest styl Warrena Buffetta, któremu przecież nic z męskości nie brakuje, a jest bardziej skuteczny, niż wszyscy męscy finansiści z Wall Street razem wzięci;)

„W. Buffet inwestuje jak dziewczyna”

O Buffecie i kobiecym sposobie na inwestycje jest właśnie książka, do której przeczytania chciałbym Cię dziś zachęcić. Tytuł: „Warren Buffett inwestuje jak dziewczyna” autorstwa LouAnn Lofton.

Gdybym miał w kilku słowach napisać co to za książka, określiłbym ją jako poradnik inwestowania na giełdzie przeznaczony dla początkujących
(i zapominalskich zaawansowanych). Po kilku powyższych akapitach wstępu domyślasz się zapewne, że nie ma w niej mowy o żadnych strategiach, wskaźnikach, technikach kupna i sprzedaży akcji czy wskazówkach jak analizować sprawozdania spółek. To książka o naturalnych zasadach skutecznego inwestowania, w których główną rolę odgrywają osobowość i charakter. Potwierdzeniem ich działania są spektakularne osiągnięcia Warrena Buffetta i wielu innych… inwestorek.

>> Giełdowe złote myśli lekarstwem na kryzys inwestora

Na niespełna 230 stronach (uważam że to duża zaleta na tle konkurencyjnej literatury) autorka zawarła skondensowaną informację o tym co naukowcy określili jako kobiecy styl inwestowania. Rzeczywiście w pierwszych dwóch rozdziałach mowa jest głównie o kobietach i ich giełdowych zachowaniach na tle inwestorów-mężczyzn, natomiast pozostała część skupia się na przykładach z kariery tytułowego bohatera, będących uzasadnieniem tez postawionych na początku.

Całość dopełniają wywiady ze znanymi inwestorkami, na ogół zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi, które dzielą się swoimi opiniami i swoją praktyką zawodową, potwierdzając, że Buffett i kobiety mają ze sobą wiele wspólnego. Wiele cech dobrego inwestora.

Prosty i zrozumiały język książki

Moim prywatnym zdaniem książka LouAnn Lofton wybija się spośród innych tego typu pozycji jasnym i nieskomplikowanym językiem oraz masą praktycznych przykładów z najnowszej historii giełdy. To co szczególnie zwróciło moją uwagę to użycie wielokrotnych powtórzeń w trakcie i na koniec każdego rozdziału oraz w formie podsumowania na koniec książki. Uważam, że to doskonały sposób na utrwalanie wiedzy. Autorka jest chyba również nauczycielem albo szkoleniowcem. Jeżeli masz już za sobą pierwsze doświadczenia z giełdą i rozumiesz podstawowe słownictwo, nie powinieneś mieć problemu z przyswojeniem tych treści.

>> Portfel Warrena Buffetta made in Poland

Kontroluj emocje

Na koniec cytat z wywiadu z Lauren C. Templeton (z tych Templetonów), zamieszczonego właśnie na koniec książki, który wyjątkowo mi się spodobał:

Uważam, że inwestorzy, którzy potrafią panować nad własnymi emocjami, mają wyższe zyski. Warren Buffett jest w tym świetny. W wielu przypadkach inwestuje jak kobieta. Spokojnie analizuje, zachowuje zimną krew i jest opanowany. Wielu mężczyzn z powodu wysokiego poziomu testosteronu podejmuje nadmierne ryzyko. Sądzę , że Warren Buffett stara się poznać ludzką naturę i lepiej od przeciętnej osoby potrafi kontrolować własne emocje.

 Jeżeli podobał Ci się ten artykuł i uważasz, że był wartościowy, kliknij proszę odpowiednią ikonkę na pasku z lewej strony ekranu i udostępnij innym do przeczytania. Zachęcam też do polubienia bloga na Facebooku i zapisu na newsletter. Dzięki!

 

[FM_form id=”3″]

1 comment… add one

Leave a Comment