≡ Menu

Fundusze inwestycyjne bez opłat A.D. 2015

Dużo czasu spędzam na pisaniu o akcjach, wyraźnie jest to tematyka, która interesuje mnie najbardziej. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z faktu, że tego typu informacje są interesujące dla małej grupy osób. W związku z tym zamierzam dziś rozpocząć cykl wpisów na temat inwestowania w fundusze inwestycyjne. Pierwszy wpis będzie o możliwościach wyboru funduszy inwestycyjnych bez opłat manipulacyjnych. W kolejnych będę chciał pisać o poszczególnych kategoriach funduszy i strategiach inwestowania.

Zaczynajmy więc.

Każdy, kto zadecydował o lokowaniu swoich oszczędności w funduszach inwestycyjnych musi najpierw wybrać w których TFI i za czyim pośrednictwem będzie to robił. Podstawowy wybór jest dość prosty: albo samodzielnie założy taki rachunek w konkretnym towarzystwie albo pójdzie do firmy „bezpłatnego” pośrednictwa (nie mylić z doradztwem) finansowego albo samodzielnie założy rachunek na jednej z platform funduszy inwestycyjnych oferujących wybór wielu TFI w jednym miejscu. W przeważającej większości przypadków od każdej wpłaty, konwersji, a czasami wypłaty, zapłaci kilkuprocentową opłatę manipulacyjną. Są jednak wyjątki o których chciałbym dziś napisać. Dla porządku dodam, że w każdym przypadku mam na myśli inwestowanie przez internet.

 

Rodzaje opłat pobieranych przez TFI

Dystrybucyjna – opłata pobierana bezpośrednio przy wpłacie pieniędzy na konto, zróżnicowana w zależności od rodzaju funduszu (od 0 do 5%) i wpłacanej kwoty (wyższa kwota=mniejsza opłata). Opłata ta sprawia, że zamiast inwestować sto procent naszych środków, tak naprawdę wpłacamy tylko dziewięćdziesiąt kilka i naszą inwestycję zaczynamy na minusie.

Za konwersję – opłata pobierana przy przenoszeniu środków z jednego funduszu do drugiego; często równa jest różnicy opłat dystrybucyjnych w funduszach między którymi przenosimy środki. Jeżeli przeniesiemy środki z funduszu A, o opłacie dystrybucyjnej 2%, do funduszu B, o opłacie dystrybucyjnej 3%, potrącona zostanie nam różnica, czyli 1%. W przypadku konwersji B do A, nie zapłacimy nic.

Za odkupienie – Opłata analogiczna do dystrybucyjnej. Pobierana przy wypłacie środków z TFI. W praktyce rzadko spotykana.

Za zarządzanie – Pobierana w wysokości do 5% w skali roku od wartości aktywów funduszu. Często demonizowana albo wykorzystywana jako chwyt marketingowy. W związku z tym, że jest wliczona w aktualną cenę jednostki można ją zignorować. Nie odczuwamy tej opłaty bezpośrednio. Jeżeli dwa fundusze osiągają tą samą roczną stopę zwrotu, to nie ma dla nas znaczenia, że jeden pobiera 2%, a drugi 5% – efekt dla naszego portfela jest ten sam.

 

Wybór platformy funduszy

W internecie można znaleźć całkiem sporo platform oferujących mniejszy, lub większy wybór funduszy. Są to min. Alior Bank, BGŻ Optima, BNP Paribas, Bossa Fund DM BOŚ, Deutsche Bank, Multifund, Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBank, Raiffeisen Polbank. Problem w tym, że większość z nich pobiera opłaty manipulacyjne przede wszystkim przy nabywaniu jednostek funduszy (opłaty dystrybucyjne). Jest to koszt pośrednictwa w sprzedaży tych funduszy. Fundusze inwestycyjne bez opłat kupimy tylko na trzech platformach: BGŻ Optima (tylko część funduszy), Bossa Fund, SFI mBank.

 

Supermarket mBanku

Największą i najbardziej znaną platformą oferującą fundusze inwestycyjne w Polsce jest Supermarket Funduszy Inwestycyjnych (SFI) mBanku (za pośrednictwem bezpłatnego eKonta). Posiada on na tą chwilę ofertę 20 towarzystw i w sumie 250 funduszy zebranych w większości w tzw. parasole. Oprócz tak ogromnego wyboru, największą zaletą SFI jest brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego oraz właśnie brak opłat manipulacyjnych (dystrybucyjnych, za konwersję, za odkupienie) przy inwestowaniu przez internet i telefon. Bezpłatna jest również obsługa zleceń stałych. Oczywiście towarzystwa pobierają opłatę za zarządzanie, ale tak jak już wcześniej napisałem, jest ona uwzględniona w wynikach każdego funduszu i nie dotyka nas ona bezpośrednio.

opłaty SFI

Poza możliwością wykonywania transakcji, serwis stanowi bogate źródło informacji na temat bieżących wyników funduszy, ich ratingu (Analizy Online), ich historycznych wycen. Doskonałym narzędziem jest także porównywarka funduszy na podstawie wykresów ich notowań. Możemy w ten sposób ocenić całą grupę interesujących nas funduszy w interesującym nas dowolnym okresie czasu.

notowania SFI

 

Bossa Fund DM BOŚ

Druga doskonała platforma do inwestowania, posiadająca w ofercie fundusze 20 towarzystw, w większości (na oko w 80%) tych samych co w SFI mBanku. Tu również otwarcie i prowadzenie rachunku internetowego jest bezpłatne. Za transakcje kupna/konwersji/sprzedaży jednostek zapłacimy oczywiście 0PLN.

opłaty bossa

Tak samo jak w SFI mamy do dyspozycji szeroki zbiór informacji na temat wyników, ratingów, historycznych wycen. Znajdziemy tu także sporo informacji o charakterze edukacyjnym.

 

BGŻ Optima

Skromna, w porównaniu do poprzedników, platforma banku BGŻ. Posiada w ofercie fundusze 11 TFI. W 8 z nich nie zapłacimy opłat manipulacyjnych (płatne są Aviva Investors, BGŻOptima i Quercus). Analogicznie do Bossy i SFI, znajdziemy w serwisie masę informacji na temat interesujących nas funduszy, za wyjątkiem interaktywnych wykresów. Na plus można dodatkowo zaliczyć integrację rachunku z bezpłatnym kontem oszczędnościowym oferującym przyzwoite na tle konkurencji oprocentowanie oraz możliwością zakładania promocyjnych lokat.

fundusze BGZ

Jeżeli macie zamiar inwestować w fundusze, proszę nie dajcie się wpuścić w przysłowiowe maliny i nie zgadzajcie się na płacenie opłat manipulacyjnych, które już na wstępie zjadają wasze oszczędności. Po co marnować ciężko zarobione pieniądze, skoro istnieje na rynku bezpłatna alternatywa?

[FM_form id=”3″]

6 comments… add one

Leave a Comment