≡ Menu

Indeksy branżowe GPW. Czego można się z nich dowiedzieć?

sektory nagłówekNa pewno spotkaliście się z nazwami WIG20, WIG, mWIG40, sWIG80, których wartości codziennie migają gdzieś na pasku telewizora czy w nagłówkach serwisów finansowych. Główne indeksy to jednak nie wszystko. Na GPW notuje się jeszcze 11 oficjalnych indeksów branżowych skupiających spółki z wybranych gałęzi gospodarki. Chciałbym krótko o nich opowiedzieć i pokazać kilka informacji, które można wyciągnąć na podstawie ich analizy.

Na początek wypadałoby przedstawić bohaterów dzisiejszego wpisu. Wspomniana jedenastka to: WIG-BANKI, WIG-BUDOW, WIG-CHEMIA, WIG-DEWEL, WIG-ENERG, WIG-INFO, WIG-MEDIA, WIG-PALIWA, WIG-SPOZYW, WIG-SUROWC, WIG-TELEKOM. Ich nazwy są chyba na tyle jasne, że nie będę rozwijał jakie branże reprezentują.

Fifty-Fifty

W powszechnym przekonaniu rok 2015 był bardzo nieudany dla polskiej giełdy. Przecież indeks największych spółek WIG20 zanurkował ponad 20% procent. Nie jest to jednak cała prawda o polskim rynku akcji. Spójrzmy jak wyglądała sytuacja przez pryzmat zachowania się indeksów branżowych.

indeksy branżowe 2015rNa wykresie bardzo ładnie widać, że mieliśmy podział niemal 50/50. Dużo pod kreską znalazły się surowce, energetyka, banki i telekomunikacja. Natomiast na niemałym plusie były: spożywka, chemia, budowlanka, paliwa, deweloperzy i informatyka. Tylko media zakończyły rok w tym samym miejscu w którym rozpoczęły. W zależności od branży mieliśmy hossę albo bessę – obraz zdecydowanie więcej, niż jednokolorowy. Mówienie więc o tym, że giełda w Polsce jest w dołku czy mocno niedowartościowana jest co najwyżej półprawdą.

A tak na marginesie: czy uważacie, że sektory, które w zeszłym roku najbardziej ucierpiały, mają szansę w tym roku na zwyżki oparte na wzroście zysku?

Wracając do wykresów indeksów sektorowych. Jeżeli sięgnęlibyśmy bardziej wstecz, moglibyśmy zrobić jeszcze ciekawsze analizy i odpowiedzieć na przykład na następujące pytania: Które branże zyskują podczas wzrostu stóp procentowych? Które branże są odporne na kryzys finansowy? Które branże zyskują na mocnym dolarze itd. Na tej podstawie można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków na przyszłość. Historia często lubi się powtarzać.

Wskaźniki

Kolejną przydatną dla inwestora informacją może być zestaw wskaźników dla poszczególnych indeksów sektorowych: Cena/Zysk, Cena/Wartość Księgowa, Stopa dywidendy. Aktualne wartości tych wskaźników dla poszczególnych branż zostały pokazane w poniższej tabelce:

wskaźniki branżowe 02.2016Przy ich pomocy możemy w szybki sposób porównać sytuację i wyceny w poszczególnych gałęziach gospodarki. Ale uwaga, mimo wszystko porównujmy „jabłka z jabłkami”! Nie zestawiajmy ze sobą wskaźników KGHMu i CD Projektu – to dwie różne bajki i takie literalne porównanie może zakończyć się błędnymi wnioskami. I jeszcze jedna rzecz. Sprawdźmy jakie spółki „ważą” w danym indeksie najwięcej. Może okazać się, że jedna czy dwie duże pozycje decydują o takim, a nie innym wyniku indeksu składającego się z kilkudziesięciu pozycji. Patrz Asseco Poland i WIG-INFO.

Łatwiej jest, gdy poruszamy się już tylko wewnątrz danego indeksu branżowego. Porównując wskaźniki danej spółki do innych spółek z sektora albo ewentualnie do średniej całego indeksu, możemy wyrobić sobie pewien pogląd na temat jej historycznej i aktualnej sytuacji, a następnie wyciągnąć wnioski. Na przykład, że w tych samych warunkach rynkowych zarząd spółki A działał efektywniej, niż zarządy pozostałych spółek z branży. Jeżeli pójdziemy jeszcze głębiej i zaczniemy czytać sprawozdania finansowe to zobaczymy jakie inne wartości np. zapasów czy zadłużenia są typowe, a jakie powinny wywołać u nas zaniepokojenie. To już jednak trochę inny temat nie związany bezpośrednio z indeksami.

Kurs akcji

Oprócz wskaźników możemy też porównywać zachowanie się kursu akcji pojedynczej firmy na tle średniej indeksu branżowego. Czasami efektywność zarządu czy zyski spółki nie idą równo w parze z zachowaniem się kursu akcji. Mogą tu działać również różne czynniki pozamerytoryczne jak np. wpływ kapitału spekulacyjnego czy sympatie/antypatie inwestorów. Mogą być spółki, których wykresy przebiegają spokojnie, zgodnie z długoterminowymi trendami i takie, które bez przerwy skaczą góra-dół. Dla każdego coś miłego:)

Podsumowując

  1. Analiza historycznych przebiegów indeksów branżowych na GPW może nam pomóc w wyborze kilku konkretnych branż do inwestowania, co stanowi niezbędny element dywersyfikacji portfela.
  2. Analiza wskaźników indeksów branżowych może pomóc w szybkiej weryfikacji ceny (tanio-drogo) całej grupy firm. Uwaga jednak na szczególne branże i spółki, np. związane z technologią, innowacjami – ich wyceny mogą być wyższe, niż średnia.
  3. Analiza wykresów akcji na tle całych indeksów może pomóc nam dobrać spółkę najlepszą do naszego modelu inwestowania.

[FM_form id=”3″]

2 comments… add one

Leave a Comment