≡ Menu

Nie sprzedam CD Projektu po 19 maja.

Patrząc na popularność spółki CD Projekt na różnego rodzaju forach inwestycyjnych można wywnioskować, że jest ona bardzo popularna wśród inwestorów indywidualnych. Nie ma w tym nic dziwnego, to ludzie w większości przed 40-tką i świat gier komputerowych nie jest im obcy, w porównaniu np. do pokolenia ich rodziców. Sami często są graczami albo chcieliby nimi jeszcze być, tylko nie pozwala im brak czasu. Sam jestem jednym z nich. Druga sprawa to oddziaływujący na wyobraźnię wzrost kursu akcji CDR w ciągu ostatnich 5 lat: 1628%(!). Wszyscy wiemy, że dobre historyczne wyniki nie gwarantują przyszłych zysków, ale magia wyniku działa i przyciąga.

CD Projekt 5 lat

Dziś, na tydzień przed premierą opus magnum CD Projektu, czyli Wiedźmina 3, inwestorzy zastanawiają się co stanie się z ich pieniędzmi po premierze gry. Doświadczenie z okresu premiery poprzedniej części (maj 2011) mówi, że można się spodziewać nawet 50% spadku kursu, co chyba przekracza nerwowe możliwości większości ludzi. Jak będzie tym razem?

Sam jestem posiadaczem akcji CD Projektu i jeżeli ktoś śledzi mój portfel giełdowy to wie, że stanowią one niemałą jego część. Od czasu gdy kupiłem spółkę na początku 2013r zarobiłem naprawdę przyzwoite pieniądze, a teraz coraz częściej mam wątpliwości czy trzymać czy już sprzedawać te akcje.

CD Projekt jest „dobrą” spółką i zdrową finansowo, co do tego nie ma wątpliwości. To co spędza wszystkim sen z oczu to jej obecna kosmiczna kapitalizacja (blisko 2mld PLN) przekładająca się na wartość C/Z>200. Kluczowym więc jest odpowiedź na pytanie o przyszłe zyski firmy, które pozwolą zbić ten wskaźnik do 20-30, co jest pewnie akceptowanym poziomem dla rozwijających się, innowacyjnych spółek technologicznych.

Nie będę się bawił w kreatywną matematykę i liczył ile zysku może mieć firma w 2015-16. Nie umiem tego w sposób wiarygodny zrobić. Zamiast tego spróbuję przedstawić kilka faktów „na chłopski rozum”. Tego typu myślenie często okazywało się skuteczne w moich dotychczasowych inwestycjach.

 

1. Sprzedaż Wiedźmina 3

Niewątpliwie czynnik nr 1 mający wpływ na kurs CDR w nadchodzących miesiącach. Według różnych analiz biur maklerskich oraz po prostu przez porównanie do innych bestsellerów z branży, gra odniesie sukces, jeżeli w tym roku sprzedaż będzie na poziomie około 4-5 mln szt. Nie będzie to łatwe, ale z drugiej strony Wiedźmin spełnia wszystkie warunki kandydata na światowy hit: otwarty świat, ładna grafika, ciekawa fabuła, nieszablonowe questy poboczne, seks, przemoc, edycja na 3 platformach (PS4, XOne, PC), lokalizacja w wielu językach, bardzo duże wydatki na marketing. 99% napisanych czy wygłoszonych do tej pory opinii osób, które miały możliwość zobaczenia gry na własne oczy jest bardzo pozytywna. W tym tygodniu mają się ukazać pierwsze recenzje – dziennikarze już od kilku dni grają w pełną wersję gry. Dobrze rokują również czołowe miejsca na listach bestsellerów Amazona i Steam-a, o GOGu nie mówiąc. Krótko mówiąc, będzie dobra sprzedaż = będą dalsze wzrosty kursu.

Drobna aktualizacja/ pierwszy milion kopii już sprzedany w pre-orderach./

 

2. Sprzedaż dodatków do Wiedźmina 3 (tzw. expansion packs)

W zeszłym miesiącu ogłoszono, że tuż po premierze deweloperzy zabierają się za pracę nad dwoma dużymi płatnymi dodatkami gry. Ich premiery mają mieć miejsce w IV kw. 2015 i I kw. 2016. Już teraz są dostępne w przedsprzedaży w cenie równej połowie wartości podstawowej wersji gry. Ich sprzedaż powinna przedłużyć falę popularności gry na kolejne miesiące i znacząco dołożyć się do zysku firmy. To jest argument „za” jeżeli chodzi o wyniki spółki w 2016r. W przypadku sukcesu dodatków myślę, że zysk za 2016r może być nawet na poziomie z 2015r.

 

3. Sprzedaż gadżetów i wydawnictw związanych z Wiedźminem

Widać w sprzedaży coraz więcej przedmiotów i wydawnictw związanych z premierą gry. Widziałem koszulki, medaliony, puzzle, poradniki do gry, grę planszową. Nie będą to pewnie bardzo duże pieniądze, ale mogą się przełożyć na dodatkowych kilka milionów przychodu.

 

4. Sprzedaż Wiedźmina 1 i 2

Mimo, że od premier tych gier minęło wiele czasu (8 i 4 lata odpowiednio) wciąż dobrze się sprzedają. Obecnie, na skutek dużej promocji cenowej, znajdują się w czołówce listy bestsellerów Steam. Efekt będzie podwójny: bezpośredni zysk ze sprzedaży oraz więcej potencjalnych zainteresowanych nową trzecią częścią gry.

 

5. GOG.com – globalna cyfrowa dystrybucja gier

GOG.com był do tej pory głównym źródłem zysków firmy w okresach między premierami gier. W 2015r zadebiutuje nowy „klient” serwisu pod nazwą GOG Galaxy, z którym wiązana jest nadzieja na skokowy rozwój platformy, między innymi ze względu na wprowadzenie do sprzedaży pełnopłatnych premierowych tytułów po kilkadziesiąt euro, oprócz dotychczasowych Good Old Games za kilka euro za sztukę. Wyraźnie widać, że CD Projekt chce rozreklamować GOG-a za pośrednictwem marki Wiedźmin. Ogłoszone 16 darmowych dodatków DLC do gry, będzie można pobrać tylko za pośrednictwem konta GOG. Co więcej, wszystkie egzemplarze zakupione w przedsprzedaży będzie trzeba zaktualizować również za pośrednictwem portalu. Powinno się to przełożyć na przyrost liczby jego użytkowników. Tort do podziału jest ogromny. Nawet kilku-kilkunastu procentowy udział w światowym rynku cyfrowej sprzedaży gier to ogromne pieniądze.

 

6. Cyberpunk 2077

Kolejna produkcja CD Projektu. Prace nad nią rozpoczęto już jakiś czas temu, a następnie wstrzymano ze względu na konieczność rzucenia wszystkich sił na dokończenie Wiedźmina 3. Cyberpunk ma być grą RPG osadzoną w kultowym futurystycznym uniwersum o tym samym tytule, stworzonym w latach 80 przez Mike’a Pondsmitha. Marka i świat Cyberpunk jest wielokrotnie bardziej rozpoznawalny na świecie (w szczególności w USA) niż Wiedźmin. Jeżeli CD Projektowi uda się stworzyć grę Cyberpunk 2077 na podobnym poziomie co Wiedźmin 3, sprzeda się ona prawdopodobnie kilkukrotnie lepiej. Termin premiery nie jest znany, spekuluje się na temat 2017-2018r. Postęp prac powinien być jednak szybszy niż dotychczas, ponieważ szkielet gry czyli tzw. 3D engine jest gotowy, zdebugowany i zgaduję, że nie wymaga dużych zmian pod nową grę.

 

7. RED Engine 3

Czyli silnik 3D gry. Jakiś czas temu przedstawiciele spółki mówili, że biorą pod uwagę jego licencjonowanie innym producentom gier. Myślę, że ze względu na jego złożoność i jakość mogą znaleźć się chętni, a cena nie będzie niska.

 

8. Studio w Krakowie, gry mobilne, kolejne gry z wiedźmińskiego świata

Główne produkcje spółki produkowane są w warszawskim studiu. Jednak jakiś czas temu powstał drugi oddział, w Krakowie. Można zgadywać co jest/będzie tam produkowane: kolejne gry mobilne (Witcher Battle Arena), lub jakaś inna gra w świecie Sapkowskiego z innym bohaterem w roli głównej. To pozwoli zwiększyć częstotliwość wydawanych gier i ustabilizować zyski podczas cyklu wydawniczego.

 

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że mój obraz spółki CD Projekt jest bardzo optymistyczny. Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje, że mamy bardzo dobrą perspektywę na najbliższe kilka lat. Nie oznacza to wcale, że po premierze albo ogłoszeniu kolejnych wyników kwartalnych nie będzie jakiegoś spadku. Sprzedaż może być niższa, może się pojawić jakaś wpadka w grze, lub jej dystrybucji, GOG Galaxy może nie wypalić…Oczywiście, wszystko może się zdarzyć, tylko jakie jest prawdopodobieństwo, że spółka z takim potencjałem nagle i trwale rozmieni się na drobne i przestanie robić to co robi najlepiej, czyli świetne gry RPG?

Im więcej czytam, uczę się, zbieram doświadczenia nt. inwestowania na giełdzie, tym bardziej nabieram przekonania, że nie jest to szulernia, kasyno czy gra w lotto. Obowiązuje oczywiście pewien rachunek prawdopodobieństwa, ale nasze szanse na wygraną są w naszych rękach. Im lepiej przeanalizujemy sytuację, im więcej dowiemy się faktów, im trafniej je zinterpretujemy, tym prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku staje się większe. W przypadku CD Projektu większość faktów przemawia na plus, a prawdopodobieństwo porażki jest relatywnie małe, dlatego nie sprzedam tych akcji w krótkim terminie, czyli po premierze 19 maja. Najprawdopodobniej potrzymam je jeszcze parę lat. A tym czasem, jako odpowiedzialny akcjonariusz, spróbuję znaleźć chociaż jeden wieczór tygodniowo, żeby sobie pograć w Wiedźmina 3 Dziki Gon.;)

[FM_form id=”3″]

1 comment… add one

Leave a Comment