≡ Menu

Portfel giełdowy 01.2015

Kolejny już wpis, w krótkiej przecież karierze mojego bloga, zaczynam od słów, że miesiąc X, w tym przypadku styczeń, nie rozpieszczał inwestorów na warszawskiej GPW. Trudno bowiem nazwać ~1% wzrost WIG-u jakimś spektakularnym sukcesem, szczególnie w świetle rekordów DAX-a czy S&P500 oraz pamiętając jak fatalna była u nas końcówka 2014.

Rok 2015 zacząłem z postanowieniem drobnej rewizji swojego portfela giełdowego, co opisałem we wpisie Analiza wskaźnikowa spółek z portfela giełdowego dwa tygodnie temu. Jedyną wpadką jaką już zdążyłem zaliczyć od początku roku, był zakup Energi, czyli spółki zyskownej, dywidendowej, bezpiecznej itp. Dosłownie w dzień kupna akcji poszła wiadomość-plotka, o rozważanym połączeniu spółki z PGE. Kurs poszedł w dół. Na szczęście w trakcie miesiąca nastąpiła korekta i udało mi się odsprzedać akcje z 1% zyskiem. Chwilę później kurs znów runął w dół, gdy plotka została potwierdzona przez ministerstwo. Spójrzcie na styczniowy wykres Energi.

Poza tym jednym niemiłym wydarzeniem, reszta odświeżonego portfela zachowywała się bardzo bardzo dobrze.

Portfel giełdowy 01.2015

Całość, wliczając dwa konserwatywne fundusze inwestycyjne, zaliczyła 5,5% wzrost, wracając na październikowy szczyt, czyli w sumie +72% od początku 2011r. Opiszę krótko co działo się na wybranych spółkach.

Największe, ponad 30%, wzrosty zanotowały Groclin i Monnari.

W przypadku Groclinu było to odbicie się od dna i wzrost na fali informacji o nowych wielomilionowych kontraktach oraz o znacznej redukcji stanu akcji wyprzedawanych przez poprzednich właścicieli – państwa Drzymałów. Wolumen styczniowego obrotu może świadczyć o tym, że Drzymałowie nadal sprzedają, ale tym razem na te akcje znajduje się silny popyt.

Monnari zawdzięcza swój wzrost publikacji wstępnych, bardzo dobrych danych za IVkw 2014, rekomendacji 17,8PLN od DM BZWBK, oraz informacji o rozważanej wypłacie dywidendy, lub skupie akcji. Cena Monnari znacznie urosła, ale C/Z=15,6 jest nadal niska w porównaniu do innych firm odzieżowych (np. LPP-33; Vistula-21). Wyniki spółki trzeba pilnie obserwować, szczególnie w świetle wysokiego kursu dolara, który podnosi koszty zakupu większości materiałów produkcyjnych firmy.

Ruszył wreszcie do góry kurs dystrybutora IT – ACTION. Nie było tu żadnego istotnego wydarzenia, ale wiemy, że o wyniki za 2014 nie musimy się obawiać (wg prezesa prognoza finansowa zostanie wykonana). Kierownictwo przewiduje kolejny rok dwucyfrowego wzrostu uwzględniając świeże otwarcie nowego magazynu oraz powolną poprawę na rynku niemieckim.

Przypominam, że strata na CDProjekcie spowodowana jest niefortunną realizacją ponad 150% zysków w grudniu, kiedy to ogłoszono kolejne przesunięcie premiery Wiedźmina 3. Będzie to miało niestety odbicie w wysokości podatku jaki będę musiał zapłacić w tym roku. W związku z sukcesywnym pojawianiem się dobrych informacji na temat jakości Wiedźmina 3, wstrzymam się z redukcją pozycji do maja. Liczę tu na 1-2PLN więcej. Cena spółki według biur maklerskich uwzględnia już dobrą 3-4mln sprzedaż gry w tym roku. Dopóki nie pojawią się jakieś nowe dobre informacje (np. o planowanej premierze Cyberpunk 2077), będę starał się trzymać dużo mniej tych akcji w portfelu.

Warto również zauważyć świetny wynik funduszu ING Obligacje. Wielu specjalistów wieszczyło koniec hossy na polskich papierach skarbowych, a tu proszę, mamy kolejne rekordy. Szkoda, że tak samo dobrze nie są postrzegane dobre polskie akcje.

 Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią skończyłem z comiesięcznymi aktualizacjami portfeli emerytalnych. Napiszę tylko, że w końcu udało mi się przetransferować środki z BZWBK do ING. Druga istotna rzecz to taka, że bardzo dobrze radzi sobie fundusz akcji dywidendowych w portfelu IKE Union Investment, co potwierdza słuszność mojej strategii inwestowania przede wszystkim w spółki dywidendowe.

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment