≡ Menu

Portfel giełdowy 02.2015

Nareszcie na mojej twarzy zagościł trwalszy uśmiech. Segment małych i średnich spółek, do którego zalicza się większość moich inwestycji, ruszył zdecydowanie do góry. Chciałbym wierzyć, że motorem tego wzrostu jest przede wszystkim niezmiennie dobra i wciąż poprawiająca się sytuacja ekonomiczna, ale pewnie istotne znaczenie ma tu również jakaś nowa strategia większych graczy czy zarządzających funduszami. W przeciwnym razie nie powinno być tego marazmu z IVkw 2014r, sytuacja spółek nie zmieniła się przecież tak bardzo.

Mój portfel, składający się w 70% z polskich akcji oraz w 30% z bezpiecznych funduszy inwestycyjnych, osiągnął w lutym przyzwoitą 4,2% stopę zwrotu. Od początku roku nazbierało się już 10,4%, a od początku 2012 (od kiedy zapisuję wyniki) 79%.

Portfel giełdowy 02.2015

Liderami lutowego wzrostu są AMICA, CD PROJEKT i MONNARI. Spróbuję krótko streścić przyczyny tych zwyżek.

AMICA – Wyniki tej spółki były przez cały rok 2014 pod ogromną presją ze strony wydarzeń na Ukrainie i w Rosji. Kierunek wschodni to aż 30% przychodów, a krach rubla i hrywny w których sprzedaje się urządzenia firmy na tamtych rynkach, powinien mocno odbić się na sprzedaży i zyskach. Stało się jednak inaczej, co potwierdzają kolejne wyniki kwartalne. Zarząd AMICA tłumaczy, że było to możliwe dzięki systematycznym podwyżkom cen i utrzymywaniu pozycji lidera rynku pod marką Hansa. Drugim filarem była dynamiczna ekspansja w Europie Zachodniej – w Wielkiej Brytanii wzrost nawet o 100%!. To wszystko zaczęli dyskontować pewni ludzie, którzy skupowali spore pakiety akcji w ciągu ostatnich 10 dni. Kurs urósł wtedy ze 109PLN do nawet 128PLN.

CDPROJEKT – Pod koniec stycznia miały miejsce międzynarodowe testy Wiedźmina 3 przez środowisko dziennikarskie. Szczęśliwcy mieli możliwość zagrać w około 3h gry na różnych platformach sprzętowych. Efektem tych pokazów był wysyp bardzo pochlebnych recenzji w prasie związanej z grami komputerowymi. Ten fakt, plus zbliżająca się premiera 19 maja, ruszyły kursem w górę. Moim zdaniem trend ten utrzyma się aż do premiery, pod warunkiem, że termin majowy zostanie tym razem dotrzymany. Co będzie po premierze? Jak mówią starzy górale: na dwoje babka wróżyła. Jest to jeden z moich większych dylematów – sprzedawać czy trzymać po premierze?

MONNARI – W przypadku tej spółki mamy do czynienia ze wzrostami pochodzącymi od dobrych wyników finansowych za IV kwartał. Monnari pozytywnie zaskoczyło i to pomimo słabej relacji złotówki do dolara, co musiało mieć negatywny wpływ na koszty. Więcej napiszę przy okazji komentowania wyników kwartalnych wszystkich spółek.

Tak dla przypomnienia, portfel giełdowy nie jest prowadzony jako IKE na rachunku maklerskim. Jest to po prostu dodatkowa inwestycja długoterminowa o horyzoncie 4-5lat. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oszczędzać w ten sposób na emeryturę. W ramach rachunku maklerskiego trzeba by tylko zakupić jakieś inne bezpieczne aktywa odpowiadające funduszom inwestycyjnym (np. obligacje skarbowe czy korporacyjne)

[FM_form id=”3″]

1 comment… add one

Leave a Comment