≡ Menu

Portfel giełdowy 03.2015

Kolejny miesiąc za nami. Był to okres uspokojenia po 2 miesiącach wzrostów. Z drugiej strony pojawiło się dużo istotnych informacji i faktów. Przede wszystkim, spółki opublikowały roczne raporty finansowe, które dla mojego portfela omówiłem pokrótce w tym wpisie. Po drugie, rozpoczęło się luzowanie ilościowe ze strony Europejskiego Banku Centralnego oraz pojawiła się zapowiedź podwyżek stóp procentowych w USA. Te dwa ostatnie czynniki mogą nieźle namieszać na polskim rynku w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Szkoda, wolałbym, żeby kursy akcji zależały od kondycji spółek, a nie od spekulacji o globalnym zasięgu.

 

Wyniki portfela giełdowego za marzec 2015

portfel GPW 03.2015

Mój portfel zwany giełdowym, składający się w 72,5% z akcji GPW oraz w 27,5% z relatywnie bezpiecznych funduszy obligacji i pieniężnego, osiągnął w marcu zwrot 3,3%. Od początku roku nazbierało się już 13,6%, a od początku utworzenia portfela (2012r) 83,8% netto.

W porównaniu do stycznia i lutego portfel zachowywał się nieco gorzej, a zysk uzyskał głównie za sprawą Amiki i CD Projektu. W kilku zdaniach przedstawię dlaczego.

Action zaprezentował wyniki nieco niższe od konsensusu (chociaż bliskie prognozie), wciąż pokazuje straty na niemieckiej części biznesu. Na większe zyski trzeba będzie poczekać do 2016r. Mam zamiar chwilowo zredukować ilość akcji.

Amica spektakularnie urosła po tym jak zaraportowała wysoką dynamikę przychodów i zysków mimo kryzysu w Rosji. Po takich wzrostach należy się realizacja zysku. W trakcie pisania tego postu sprzedałem 30% akcji – muszę z czegoś zapłacić podatek za 2014r. Poza tym, pojawiają się informacje, że Rosja wreszcie odbije się negatywnie na wynikach.

Kurs Budimexu lekko spadł min. po zapowiedziach, że rok 2015 będzie „płaski” jeżeli chodzi o wyniki. Prawdziwy boom dopiero w 2016r. Dywidenda do wypłaty w br. również będzie niższa. C/Z również znalazł się chwilowo za wysoko.

CD Projekt rozpoczął wzrosty pod premierę Wiedźmina 3. Nie spodziewam się zmiany kierunku, aż do 19 maja. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują sukces. Jak będzie? Zobaczymy. W maju planuję przenieść część pieniędzy z CDR na Duon, który jest obecnie najbardziej niedowartościowaną i najbardziej obiecującą z moich spółek. Jeżeli chodzi o resztę akcji CDR, podjąłem odważną decyzję, że nie będę sprzedawał po premierze, bez wyraźnego sygnału w postaci informacji np. o gorszej niż oczekiwano liczbie sprzedawanych kopii.

Cyfrowy Polsat utrzymał wysoki kurs po wejściu do WIG20 oraz po zapowiedzi wycofania się z aktywnego udziału w aukcji 800MHz (oszczędność dużych pieniędzy). Kurs CPS w relacji do zysku, jest zdecydowanie za wysoki. Jeżeli nie poprawi się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, spółka pójdzie na sprzedaż.

Duon. Pomimo spektakularnej dynamiki zysku w 2014r, lekko spadł po ogłoszeniu konserwatywnej prognozy na 2015r. Nie pomaga również przedłużający się odbiór gazoportu w Świnoujściu. Bieżącą korektę uznaję za realizację zysków przez spekulantów i mam zamiar dokupić akcji w maju.

Monnari. Tutaj również korekta, która należy się po dużych wzrostach. Wpływ ma również drożejący dolar, który odbije się prawdopodobnie na najbliższych wynikach.

PZU. Bez zmian. Utrzymane wysokie ROE. Zapowiedziana niezła dywidenda – 31PLN.

 

Porażka funduszu obligacji?

Coraz częściej myślę o przyznaniu się do błędu z wyborem ING Obligacje. Po 4 miesiącach jestem na minimalnym plusie, co jest słabszym wynikiem, niż gdybym zainwestował w fundusz pieniężny. Wynik nie jest tu bardzo istotny, gdyż ta część portfela ma przede wszystkim ochraniać przed stratami, ale z drugiej strony po co bez sensu tracić pieniądze. Zobaczymy – poczekam jeszcze miesiąc.

 

Balans portfela

Patrząc na to ile do tej pory zarobiłem i jak wydaje się rysować najbliższa przyszłość na rynku, mam zamiar redukować ilość akcji w portfelu na rzecz bezpieczniejszych aktywów. Z obecnych 72,5% mam zamiar zejść do 65% w maju/czerwcu, a w przypadku kontynuacji wzrostów, do 50% na koniec roku.

 

Portfel IKE powraca

Po 3 miesięcznej przerwie, zgodnie z obietnicą, wracam do moich portfeli IKE. Najnowszy wpis w okolicy świąt.

 

Polecam również lekturę poprzednich miesięcznych podsumowań, które znajdziecie w Spisie Treści

[FM_form id=”3″]

2 comments… add one

Leave a Comment