≡ Menu

Portfel giełdowy 05.2015

Właśnie zdałem sobie sprawę, że po raz n-ty publikuję wyniki portfela giełdowego bez zmian w jego składzie. W internecie pełno jest zaleceń biur maklerskich i blogerów finansowych pod tytułem „spółka dnia i tygodnia”, „hot picks na miesiąc maj” itp. Na tym tle wypadam strasznie nudno i nieżyciowo, no ale mówi się trudno, portfel długoterminowy to długoterminowy, może chociaż niektórzy czytelnicy mi wybaczą. Nie wybaczą mi na pewno maklerzy, bo nie bardzo zarabiają na mnie na prowizji;)

W maju mieliśmy generalnie pierwszą w tym roku widoczną korektę. WIG20 -3,3%, WIG -1,8%, mWIG40 -0,4%, sWIG80 +0,2%. Po publikacji wyników za I kwartał nastąpiła chyba przysłowiowa „sprzedaż faktów”, nakładająca się na takie, a nie inne wyniki wyborów prezydenckich oraz ogólny sentyment „sell in May and…”. Korekta się przyda, żeby oczyścić rynek. Przewrotnie powiem, że nie mam nic przeciwko gdyby pogłębiła się w czerwcu. Kilkumiesięczne wzrosty bez przerwy, są naprawdę niezdrowe.

Na przekór trendowi, mój portfel zyskał w maju 1,7%, czyli w sumie 15,7% od początku roku i 87% od początku 2012r. Przypominam, że w zeszłym miesiącu zapłaciłem dodatkowo podatek i wypłaciłem sobie premię, więc w teorii było jeszcze lepiej.

Zgodnie z obietnicą, tuż po wynikach zredukowałem ilość akcji, na rzecz funduszu pieniężnego. Wybrałem akcje CD Projekt i Monnari. W efekcie, akcje to 68,9% portfela, reszta to dwa fundusze pieniężne. Krótkoterminowy cel to 62-65% akcji po wynikach za II kwartał, przy założeniu pozytywnego scenariusza na giełdzie.

Wyniki portfela prezentują się następująco:

portfel giełdowy 05.2015

 

Action – rozczarowujące wyniki za I kw, spowodowane drogim dolarem. Aktualizacja prognozy na 2015r i prezentacja nowej strategii być może już podczas WZA 10.06.15. Dzień prawa do 1PLN dywidendy, prawdopodobnie 18.06. Czekam. Mimo wszystko, to cały czas bardzo dobra wartościowa spółka.

CDProjekt – odetchnąłem z ulgą, że nie muszę odszczekiwać moich deklaracji z niedawnego wpisu. Premiera Wiedźmina 3 była zdecydowanie udana, sprzedaż chyba idzie dobrze, patrząc po miejscach w rankingach sprzedaży i ocenach na metacritic.com. Oficjalne wyniki poznamy dopiero w sierpniu. Będzie gorąco.

PZU – dużo polityki (udział w słynnej repolonizacji banków) i obawy o słabsze wyniki z działalności inwestycyjnej na skutek osłabienia się złotówki. Upolitycznienie decyzji akcjonariatu, to zdecydowanie słaba strona spółek z udziałem Skarbu Państwa. Długoterminowo martwią też plotki o postulatach PiS ws. wprowadzenia 0,39% podatku od aktywów większości instytucji finansowych działających w Polsce. Póki co trzymam i czekam na dywidendę.

Budimex – 25.05 wpłynęła dywidenda w wysokości 6,11PLN/akcję. Za tą kwotę dokupiłem akcji Amiki. Większość spadku zaliczonego w maju nastąpiła w ostatnich minutach ostatniej sesji.

 

 

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment