≡ Menu

Portfel giełdowy 06.2015

Czerwiec był miesiącem kontynuacji rozpoczętej w maju korekty na naszej giełdzie. Spadki objęły wszystkie segmenty rynku, od WIG20 do sWIG80. Za sprawą kolejnej odsłony „greckiego dramatu” nastąpił wzrost awersji do ryzyka i generalny odwrót od rynków wschodzących (osłabienie złotego, spadek cen akcji, wzrost rentowności obligacji). Co ciekawe, jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia mój portfel giełdowy był na minimalnym plusie. Feralny poniedziałek 29.06 przesądził jednak o spadku poniżej zera.

Na koniec czerwca portfel wygląda następująco:

 tabelka 06.2015

Portfel zaliczył ogólnie -1,1% spadku, co przekłada się na 13,7% zysku od początku roku i 84% zysku od początku 2012r.

 

Poniżej mój krótki komentarz na temat sytuacji każdej ze spółek w minionym miesiącu.

Amica

Odcięte zostało 3PLN dywidendy (DY~1,8%), która zostanie wypłacona 14 lipca. Wysokość tegorocznej dywidendy jest kształtowana przez dwa czynniki: plany przejęcia dwóch zagranicznych spółek dystrybucyjnych oraz założenie nieprzekraczania wskaźnika dług netto/EBITDA wartości 2. Stąd taka skromna kwota.

W maju dowiedzieliśmy się również, że do 60-70mlnPLN został obniżony tegoroczny CAPEX (wydatki kapitałowe na środki trwałe). Chodzi o brak zwiększonej potrzeby inwestowania w nowe moce produkcyjne w związku ze spowolnieniem dynamiki sprzedaży kuchni wolnostojących w Rosji. To dobra informacja, więcej gotówki zostanie w firmie.

Na podstawie dotychczasowych danych Zarząd jest optymistyczny, jeżeli chodzi o wykonanie tegorocznego planu. Rentowność w Rosji została utrzymana poprzez nawet 50% podwyżkę cen. Całość wyników może być „znacznie lepsza rok do roku”.

Action

Spadek kursu o 40% testuje moje zasady inwestowania długoterminowego. Część ludzi może się uśmiechać i zastanawiać dlaczego nie „ciąłem strat” odpowiednio wcześnie, ale ja zgodnie z myślą Warrena Buffeta udaję, że giełda jest zamknięta i że nie widzę kursu. Zobaczymy kto ma rację – aż tak dużo pieniędzy nie ryzykuję – Action to tylko ułamek wartości mojego portfela. Faktem jest natomiast, że obniżono prognozę zysku netto z 2014r na rok 2015 z 81mlnPLN do 62mlnPLN. Oznacza to potencjalny spadek 10% rdr.

Jakie mam argumenty za pozostawieniem Action w portfelu?

  • Spółka wypłaci na początku lipca 1PLN dywidendy, co daje DY=2,7%, czyli tyle co dobra lokata albo fundusz pieniężny w tym roku.
  • Spółka jest obecnie wyceniana wg. C/Z=8,8. Dla porównania C/Z dla ABC DATA=11,07, AB=9,7. Widać, że cały segment dystrybucji IT na tle średnich wycen WIGu czy sWIGu jest postrzegany negatywnie. Nie zmienia to faktu, że dla zdrowej spółki z ROE (przewidywane na koniec 2015r)~17% i wypłacającej dywidendę, jest to poziom bardzo niski.
  • Spółka nie ma w tej chwili w planach żadnych dużych inwestycji, co oznacza, że przy utrzymanym zysku brutto będzie generowała dużo większy cashflow, co wg. prezesa Bielińskiego może się przełożyć na większą dywidendę w 2016r.
  • Jest szansa, że katastrofalna sytuacja z Ikw, spowodowana skokowym wzrostem USD/PLN nie powtórzy się. Trudno jest mi przewidzieć dzisiaj jak rozwinie się sytuacja w Grecji, co może powodować chwilowe osłabienie złotówki.
  • Action notuje wzrost sprzedaży w Niemczech oraz ma skorzystać na nowych przepisach o odwróconym VAT wchodzących w życie od 1 lipca.
  • Spółka już w tej chwili wprowadza do obrotu produkty z innych branż co ma na celu przekształcenie Action z dystrybutora IT w firmę ogólno-handlową wyspecjalizowaną w wysokomarżowych produktach.

Budimex

Brak istotnych informacji ze spółki. Od czasu do czasu dowiadujemy się o kolejnych wygranych przetargach. Ten rok nie będzie spektakularny. Myślę, że wszyscy czekają już na 2016.

CD Projekt

Sprzedaż Wiedźmina 3 idzie lepiej niż zakładano. Pierwsze dwa tygodnie to więcej niż 4mln sprzedanych sztuk. Należy również zauważyć, że gra utrzymuje się cały czas w czołówce bestsellerów na Steam/Amazon/GOG i to w niezmiennych, premierowych, wysokich cenach.

Dodatkową sprzyjająca okolicznością jest fakt, że główny czerwcowy konkurent Wiedźmina 3, czyli Batman:Arkham Knight, zaliczył spektakularną wpadkę jakościową na PC i został wycofany ze sprzedaży.

Nie samym Wiedźminem CD Projekt stoi. Dobrze wystartował GOG Galaxy. W pierwszych tygodniach założono 700tys kont. Na samym GOGu utrzymuje się wysoka średnia cena jednej gry. Szkoda, że nie pojawiają się żadne szacunki odnośnie liczby sprzedanych egzemplarzy.

Cyfrowy Polsat

Kurs porusza się w trendzie bocznym. Nie pojawiły się żadne nowe istotne informacje. Z danych makro warto odnotować wzrost EUR/PLN, co ma wpływ na długoterminowe zadłużenie Cyfrowego Polsatu. Właśnie to zadłużenie ma być zrestrukturyzowane. W ostatnich dniach rozpoczęły się w tej sprawie oficjalne rozmowy z bankami.

Nie sposób nie zauważyć również nowej kampanii Plusa, mającej na celu odświeżenie wizerunku marki oraz promocję dodatkowych usług jak Plus Bank, Plus Energetyka…

Duon

Zgodnie z moimi przewidywaniami dotychczasowa prognoza zysków na rok 2015 okazała się bardzo konserwatywna i już w czerwcu została zrewidowana do góry. Obecnie Zarząd przewiduje 23,6mlnPLN zysku netto.

Warto odnotować, że prognoza została podniesiona ze względu na lepszą sprzedaż gazu TPA, a nie tylko w związku z korzystnymi spekulacjami na rynku hurtowym, jak to miało miejsce w zeszłym roku.

Jestem przekonany, że nie jest to ostatnia rewizja prognozy w tym roku. Czynniki sprzyjające to: dobrze działająca sieć sprzedaży AMB Energia, brak ugody PGNiG z Gazpromem co do obniżki cen, uruchomienie gazoportu w Świnoujściu w IVkw 2015.

W czerwcu wyemitowano pierwszą transzę obligacji o wartości 30mlnPLN z przeznaczeniem na zwiększenie kapitału obrotowego. Druga część emisji prawdopodobnie w przyszłym roku.

Monnari

Nie przypominam sobie żadnych ważnych faktów, które pojawiłyby się w maju. Nie kojarzę tylko czy rozpoczął się uchwalony skup akcji – być może odbywa się powoli i po cichu i jego efekty zakomunikują w którymś kolejnym raporcie.

Spółka porusza się w trendzie bocznym między 13 a 16 PLN. Należy cały czas pamiętać o drogim dolarze, który psuje marżę firmy.

PZU

W związku z wyborami prezydenckimi w Polsce i kryzysową sytuacją w Grecji nastąpiło osłabienie złotówki do USD i EUR. Wzrosła też rentowność naszych obligacji, jako efekt tych niepewności. Czynniki te miały wpływ na wynik PZU w części inwestycyjnej, co spowodowało chwilowy, 12% spadek kursu. Po wakacjach duża dywidenda, więc kurs odbije, jeżeli tylko rynki światowe nie zaliczą jakiejś katastrofy.

Warto wspomnieć również o splicie akcji 1:10, który ma nastąpić w listopadzie, już po wypłacie dywidendy. Dla mnie jest to informacja pozytywna. Cena czterdzieści kilka złotych za akcję poprawi płynność spółki i dostępność dla drobnych inwestorów.

Fundusze inwestycyjne

Pod wpływem tych samych czynników, które wymieniłem przy PZU, minimalne straty zanotowały oba moje fundusze pieniężne: Unikorona Pieniężny oraz ING Lokacyjny. W ostatnich dniach miesiąca widać już odbicie i powrót na ścieżkę wzrostu. Takie zachowanie może się jeszcze powtórzyć, jeżeli FED podwyższy stopy procentowe i zacznie się przepływ kapitału z rynków wschodzących do USA.

W związku z tym oraz pod wpływem wiadomości jakie zebrałem przy tworzeniu wpisu o funduszach pieniężnych postanowiłem zrobić mały eksperyment. Zamieniam część jednostek funduszu ING Lokacyjny na 9 miesięczną lokatę, oprocentowaną na 2,7%. Zobaczymy, gdzie zysk będzie wyższy.

Ten ruch nie ma na celu maksymalizacji zysku. Fundusze pieniężne traktuję jako ochronę kapitału i to czy ta część portfela urośnie o 2,5% czy 3,5% ma naprawdę niewielkie znaczenie w porównaniu do części akcyjnej.

W ostatnio przeczytanym wywiadzie Marcina Iwucia z Andrzejem Czarneckim, zarządzającym funduszem Unikorona Pieniężny, padło stwierdzenie, że ten prawdopodobnie najlepszy na rynku fundusz pieniężny ma na bieżący rok ambitny cel inwestycyjny w wysokości 2,5% zysku. Jeżeli mam możliwość założenia lokaty na 2,7%, to czemu by nie spróbować? Nie podejrzewam podwyżki stóp procentowych już na początku przyszłego roku.

[informacja color=”szary”]Uwaga. Krytykowałem lokaty jako źródło długoterminowego oszczędzania. Pisałem o tym w tym miejscu. Zwróćcie uwagę, że pisałem o krótkoterminowych lokatach, często ograniczonych kwotowo i w pakiecie z kontem, lub innymi zobowiązaniami. Ja zakładam 9 miesięczną lokatę w Idea Banku, bez dodatkowych zobowiązań czy ograniczeń. Nie jest to żadna kryptoreklama, nie znajdziecie tu żadnych linków afiliacyjnych. Po prostu nie znalazłem lepszej oferty w aktualnych zestawieniach lokat.[/informacja]

Podkreślam, że jest to ruch z gatunku rozrywkowo-eksperymentalnych. Nie ma na celu maksymalizacji zysku. Zobaczymy co wygra.

[FM_form id=”3″]

4 comments… add one

Leave a Comment