≡ Menu

Portfel giełdowy 07.2015

kalendarz0715Lipiec 2015 zdecydowanie nie był czasem kanikuły. Na nerwach polskich inwestorów grali: kryzys grecki, tąpnięcie na giełdzie w Chinach, dalsze spekulacje na temat zagospodarowania przyszłych zysków naszych banków. A do tego ta okropna pogoda, przynajmniej u mnie, na Wybrzeżu. Żeby nie było tak jednostronnie źle, z odsieczą przyszli politycy partii wygrywającej obecnie w sondażach, informując o możliwości zniesienia podatku płaconego przez KGHM oraz o braku planów sprzedaży pakietów akcji spółek z udziałem Skarbu Państwa. W efekcie wszystkich tych wydarzeń WIG20 i WIG zaliczyły spadki, natomiast mWIG i sWIG wzrosły. Widać, że siła napędowa polskiej gospodarki to małe i średnie przedsiębiorstwa i to one mają największe szanse na poprawę wyników w najbliższym półroczu.

Portfel giełdowy na dzień 31.07.15 przedstawia się następująco:

giełdowy 07.2015

Wartość portfela wzrosła w ostatnim miesiącu o 6,5% (!!!), co przekłada się na 21% od początku roku oraz 95,8% od początku 2012r. Przyczyniły się do tego wszystkie spółki poza Action i Cyfrowym Polsatem przeżywającymi chwilowy kryzys. Do tego wpłynęły dywidendy od Action, Amica i Duon – ulokowałem je w funduszu pieniężnym ING (a właściwie już NN Investment Partners).

Z faktów godnych uwagi wymienię jeszcze pojawienie się w portfelu drobnego pakietu akcji firmy Zortrax, zakupionego w ramach pre-IPO. Akcje mają być notowane na giełdzie dopiero w 2016r.

O firmie Zortrax przeczytaj tutaj.

W związku z tym, że pre-IPO Zortrax-a zakończyło się dużą redukcją, za pozostałe pieniądze dokupiłem w promocji mocno przecenione PZU.

W efekcie skład mojego portfela znów za bardzo zmienił się na korzyść akcji (73,5% portfela). To zdecydowanie za dużo. Będę sprzedawał i to jeszcze w sierpniu!

Tym optymistycznym akcentem kończę dzisiejszy wpis. Jest piątek 31.07, a ja udaję się na zasłużony dwutygodniowy urlop. Ciekawe czy uda mi się choć jeden dzień nie zaglądać do notowań w telefonie. Paskudny nałóg, muszę z tym skończyć;)

 

[FM_form id=”3″]

2 comments… add one

Leave a Comment