≡ Menu

Portfel giełdowy 09.2015

kalendarz1

Czas na podsumowanie kolejnego miesiąca moich inwestycji na giełdzie. Wrzesień upłynął przede wszystkim pod znakiem odpływu kapitału z emerging markets (podobno w sumie 40mldUSD), mimo wstrzymania decyzji o podwyżce stóp przez FED (a może właśnie dlatego?), a na deser nasz sąsiad zaserwował rynkom aferę z silnikami Volkswagena, co może mieć poważne konsekwencje dla tak ważnej dla nas niemieckiej gospodarki.

Wiecie, to jest naprawdę niesamowite, że nasza giełda w ogóle wciąż jeszcze żyje. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy tyle było negatywnych wydarzeń, które uderzyły w notowania polskich spółek, że tylko ich solidna finansowa kondycja uchroniła nasz  rynek przed totalną zapaścią. Gospodarka się rozwija, a indeksy szorują po dnie. Naprawdę nie mogę się nadziwić, że ten mój portfel jakoś nieźle się trzyma i nie piszę tego dla fałszywej kokieterii. Chyba rzeczywiście dywersyfikacja i fundamenty zdają egzamin i sprawdzają się.

We wrześniu portfel giełdowy stracił 0,7%, a tak naprawdę licząc dywidendę z PZU, która wpłynie na konto w tym miesiącu, był bliski zera. Wyniki poszczególnych spółek przedstawiają się następująco:

portfel gieldowy 09.2015

W wyniku sprzedaży pakietu akcji Action dokupiłem Cyfrowy Polsat, Amica, PZU oraz na sam koniec sierpnia CD Projekt. Na tym etapie inwestycji nie chcę się już bawić w dobieranie nowych spółek. Przyjdzie jeszcze na to czas. Ten moment nie nastąpi jednak prędko. Pisałem już, że w przypadku gdyby giełdy rosły w III i IVkw., miałem zamiar redukować akcje w portfelu do poziomu 50% na koniec roku. Stało się jednak inaczej i spadamy albo w najlepszym wypadku stoimy w miejscu. W związku z tym utrzymuję w portfelu wysokie 64% akcji.

Budimex

Prawdziwy wysyp zamówień, głównie drogowych; oby tak dalej. Chciałbym dokupić, ale jest już dosyć drogo, a korekty praktycznie nie było. Świadczy to o bardzo mocnej pozycji spółki i dobrych perspektywach na przyszły rok.

CD Projekt

Zakończono prace nad nowym dodatkiem Serca z Kamienia, premiera za niecałe 2 tygodnie. Pierwsze recenzje bardzo pozytywne. Wyraźnie też widać, że autorzy będą chcieli bardziej rozwinąć karcianą grę – Gwinta, wbudowaną w gameplay Wiedźmina 3. Czyżby chcieli powtórzyć sukces Hearthstone’a? Na GOGu bez zmian, czyli do przodu. Pojawiają się kolejne tytuły z 2015r z cenami powyżej 20 euro – to bardzo dobrze. W tle plotkarska afera z przejęciem firmy przez Electronic Arts. Na szczęście bardzo szybko ucięta.

Kluczem do dalszej zwyżki kursu będzie prezentacja dobrych wyników za IIIkw. Zawirowania geopolityczne nie mają większego wpływu na notowania.

Cyfrowy Polsat

Pod koniec września wreszcie ogłoszono decyzję o refinansowaniu wysoko oprocentowanego zadłużenia. W związku z tym Standard&Poors podniósł rating CPS do BB+ z perspektywą stabilną. Istotne jest również uniezależnienie zadłużenia od kursów walut, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko jego obsługi w nadchodzących latach. Obniżenie kosztów obsługi zadłużenia będzie miało znaczący wpływ na cashflow firmy. Wyraźnie zmalało zagrożenie niewypłacalnością.

Pozytywną informacją jest również przeciąganie się aukcji LTE. W tym czasie Midas wraz ze Sferią mają już grubo ponad 1000 stacji bazowych obsługujących 800MHz.

Jednym z czynników mogących negatywnie wpływać na kurs w średnim terminie jest przewidywane przejęcie Midasa w 2016r, co może się wiązać z emisją akcji.

Duon

Brak jakichkolwiek istotnych informacji ze strony zarządu bądź otoczenia spółki. Kurs jest aktualnie w trakcie zasłużonej korekty. Uważam, że przedział 3-3,4PLN jest adekwatny do obecnych wyników i prognozy zysków na cały rok 2015. Kolejne zwyżki w okolice 4PLN możliwe albo po korekcie prognozy albo dopiero po wynikach za Ikw ’16. Tak czy inaczej, spółka długoterminowo zdecydowanie rozwojowa.

PZU

Po odcięciu 30PLN dywidendy kurs znalazł się poniżej granicy 400PLN. Dużo będzie tu zależało od planów akwizycyjnych w sektorze bankowym (zakup BPH jeszcze w tym roku?) oraz wprowadzenia jakiejś formy podatku dla instytucji finansowych. Nawet jeżeli miałoby to ściąć zyski i dywidendę o połowę (aż trudno w to uwierzyć) to nadal 15PLN od 400PLN daje DY=3,7%, czyli dużo lepiej niż cokolwiek bezpiecznego na obecnym rynku. Trudno mi powiedzieć dlaczego tak spada po odcięciu dywidendy i to przy takich obrotach. Wyraźnie zachowuje się gorzej od reszty WIG20. Jedyne co negatywnego przychodzi mi do głowy to temat Alior Banku i kłopotów Hawe ze spłatą zadłużenia – tylko czy to może mieć aż taki wpływ? Przeczuwam tu jakąś politykę.

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment