≡ Menu

Portfel giełdowy – aktualizacja II/2016

money-1386331_640Drugi kwartał 2016r okazał się bardzo łaskawy dla mojego portfela. Ogólny wynik za trzy ostatnie miesiące to 10%. Na tą wartość złożyły się dobre wyniki spółek, mające odzwierciedlenie w rosnących kursach akcji oraz wypłacone dywidendy, które skrupulatnie zbieram jako część gotówkową portfela. Cały czas nie uwzględniam wyceny Zortrax-u, nawet tej z niedawnej emisji D po około 36,6PLN. Spółka jest wciąż przed giełdowym debiutem, takie ujęcie jest więc bardziej uczciwe.

Odczuciem, które zdominowało ostatnie miesiące mojego inwestowania był spokój. O zgrozo giełda przestała wzbudzać we mnie emocje. Coraz rzadziej zaglądam do notowań, a robiłem to nałogowo na telefonie po kilkanaście razy dziennie – za każdym razem z nerwowym napięciem; to było coś w rodzaju nałogu. Nie do końca ruszają mnie też wydarzenia polityczne, jak choćby Brexit czy demontaż OFE. Wolę skupiać się jak zwykle na raportach terminowych spółek i innych fundamentalnych informacjach.

Jak zawsze boję się, że taki spokój i pewność siebie sprawią, że coś przeoczę, że oglądam świat przez różowe okulary, że mogę popaść w fałszywe poczucie nieomylności. Póki co jednak rynek pokazuje, że nudny i rozsądnie dobrany portfel zachowuje się lepiej, niż szerokie indeksy. Prawdziwym testem będzie jakieś duże tąpnięcie, jakaś prawdziwa bomba – tylko co to może być skoro Brexit po kilku dniach wyparował. Jak zwykle coś mnie zaskoczy. Z drugiej strony, w minionych latach tyle już tych trupów wypadło z szafy, że może już wystarczy i będzie chociaż rok, dwa spokojnego wzrostu na GPW. Czego sobie i Wam serdecznie życzę.

portfel gieldowy II 2016

Amica – W reakcji na wyniki referendum Brexit, kurs spadł o około 10%, licząc od niedawnego szczytu wszechczasów. Potencjalnie słabsze wyniki, ze względu na niższy kurs funta, będziemy mogli zaobserwować dopiero wraz z raportem za trzeci kwartał. Z drugiej strony sprzedaż na rynku polskim będzie wspierana przez program 500+, a sprzedaż na rynku rosyjskim, przez drożejącego od początku 2016r rubla. 5 lipca Amica wypłaciła dywidendę w wysokości 4PLN/akcję.

Livechat – Z rozbrajającą szczerością przyznaję, że nie przestudiowałem ostatniego czerwcowego raportu. Po prostu nie starczyło mi czasu. Ograniczam się do śledzenia informacji o przyrostach bazy klientów, a te są bardzo pozytywne. Pomaga też na pewno utrzymujący się wysoki kurs USD/PLN. Staram się zupełnie ignorować ostatnią rekomendację DM BZWBK na 60,4 PLN. Uważam, że obecna cena akcji jest adekwatna, ale wysoka i uwzględnia już wzrost zysków z najbliższych kwartałów. Dalszy dynamiczny wzrost kursu to krok w stronę znacznego przewartościowania.

CD Projekt – Co tu dużo pisać, spółka zaczyna realizować plan wypełniania luki między premierami dużych gier AAA. Dobrze sprzedaje się duży dodatek do Wiedżmina 3 – Krew i Wino. Jeszcze w tym roku wyjdzie na rynek Gwint online, będący odpowiednikiem Hearthstone’a – bardzo popularnej cyfrowej gry karcianej. Nie do pominięcia jest również fakt zapowiedzi wydania Wiedźmina 3 w wersji GOTY, co na pewno pociągnie sprzedaż w końcówce roku. Wyniki za cały 2016r mogą być nadspodziewanie dobre. Nadzieje i szanse na to, są duże i uzasadnione.

Śnieżka – Jedna z tych spółek, która właściwie nie istnieje w informacjach prasowych. 1 lipca wpłynęła dywidenda 3,15 PLN/akcję. W najnowszej rekomendacji DM BZWBK zaleca kupno Śnieżki z ceną docelową 72,2PLN. W sumie, no comment.

Żywiec – Sytuację Żywca staram się oceniać empirycznie. Sprzedaż powinna wspierać dobra pogoda w maju i czerwcu oraz pogoda barowa w lipcu;). Zauważalna jest duża kampania reklamowa w TV i na billboardach. Piwa tej marki trafiły do popularnych dyskontów, gdzie zakupy robi chyba większość mieszkańców miast. Na pewno nie bez znaczenia na sprzedaż miały też mistrzostwa Euro 2016. Mimo silnej konkurencji ze strony dużych graczy na rynku piwa oraz super modnych ostatnio browarów rzemieślniczych, uważam że mocna pozycja Żywca pozostaje niezagrożona.

Inter RAO AB – Kurs akcji chwilowo nie odbudował się po odcięciu dywidendy. Trwa za to skup niewielkich ilości akcji przez menedżerów firmy. W jakim celu? Nie wiadomo. Ze swojej strony liczę na wzrost sprzedaży energii na rynku polskim, co zweryfikuję w najbliższym raporcie kwartalnym.

Zortrax – Zainteresowanie spółką jest umiejętnie podsycane coraz nowszymi informacjami marketingowymi. Muszę przyznać, że jest to robione bardzo profesjonalnie – w ten sposób dzisiaj buduje się wizerunek i sprzedaż. Istotnym faktem jest zapowiedź rynkowego debiutu drukarki M300 – większego brata popularnego modelu M200. Martwi natomiast brak informacji na temat zapowiadanego hitu Inventure – coś musi iść nie tak, skoro panuje taka cisza. W ostatnich dniach wszystkich zainteresowanych zelektryzowała wiadomość o zrealizowanej emisji 1,2mln akcji serii D, która w całości trafiła do wehikułu inwestycyjnego miliardera Dariusza Miłka. Odbieram tą wiadomość bardzo pozytywnie, mimo znacznego rozwodnienia dotychczasowego kapitału. Wydaje się, że spółka ma zabezpieczone pieniądze na dalszy rozwój prac R&D i zwiększanie sprzedaży, co może oznaczać, że debiut na warszawskim parkiecie oddala się.

 

zdjęcie w nagłówku:  gosiak1980/pixabay.com

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment