≡ Menu

Podsumowanie portfeli za 11/2014

Portfel giełdowy

Portfel giełdowy 11.2014

Po krótkim okresie normalności (co właściwie powinniśmy uważać za stan normalny na polskiej giełdzie?), wróciliśmy do marazmu, męczenia się i coraz większego odstawania od rynków rozwiniętych. Nie pomagają pozytywne odczyty PMI i PKB, nie pomagają dobre prognozy na 2015/16. Nasza giełda po prostu zacięła się i nie pracuje. Niektórzy upatrują przyczyn w niskiej płynności, tylko pytanie czy to przyczyna czy może skutek czego innego.

Portfel akcyjny skurczył się nieznacznie, wracając do poziomu sprzed dwóch miesięcy. Ciężko w większości znaleźć korelację między wynikami za IIIkw, a obecnymi krótkoterminowymi trendami poszczególnych kursów. Rządzą raczej jakieś inne wydarzenia. Przykłady: Duon i zakup AMB Energia, związany z emisją akcji; CDProjekt i pozytywne rekomendacje oraz dobra przedsprzedaż Wiedźmina 3 w Stanach; Monnari i podaż akcji ze strony jednego z akcjonariuszy.

Drugim faktem, który chciałem zauważyć jest zamiana funduszu ING Globalny Długu Korporacyjnego na fundusz ING Obligacji. Związane jest to z moją narastającą obawą o zachowanie się amerykańskiej giełdy, z którym ten fundusz wydaje się być silnie związany, co było widać przy okazji korekty parę tygodni temu. Niestety, zamiana odbyła się poza parasolem, więc kosztowała mnie podatek od osiągniętego dotychczas zysku.

Dla statystyki: zwrot z portfela za 2014r + 4,2%; od początku inwestycji + 68,6%.

 

Portfele IKE

IKE Unikorona 11.2014 tabela

IKE Unikorona 11.2014 wykres

IKE Arka 11.2014 tabela

IKE Arka 11.2014 wykres

Oszczędzanie na emeryturę jest mało ekscytujące. Najlepiej zrobić sobie zlecenie stałe i tylko raz na miesiąc zaglądać na konto i obserwować zachowanie jego składowych. U mnie wszystko pod kontrolą, zgodnie z planem. Przypominam, że czekam na wypłatę transferową między BZWBK i ING. Mam nadzieję, że nastąpi to już w grudniu. Do tego czasu wpłaty gromadzę na osobnym koncie oszczędnościowym.

 

Za tydzień zamierzam wrócić do analizy opcji wyboru IKE. Tym razem zaprezentuję IKE Obligacje.

 

 

 

 

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment