≡ Menu

Portfel giełdowy – podsumowanie 10/2014

Październik nie był już tak łaskawym miesiącem dla giełdy jak wrzesień. Indeksy GPW poruszały się raczej w trendzie bocznym, z lekką tendencją spadkową. Naszym rynkiem rządziły czynniki zewnętrzne, takie jak korekta na Wall Street, czy przedłużające się negocjacje gazowe Rosja-Ukraina. Na rynku krajowym, obniżka stóp procentowych przez RPP była oczekiwana i nie wpłynęła na nastroje inwestorów, natomiast pozytywnie zaskoczył odczyt produkcji przemysłowej za wrzesień (+4,2% rdr), który być może wspomógł wpływ zwyżek na Wall Street i dał nam szansę na powrót do poziomów (prawie) takich jak z początku miesiąca.

Portfel giełdowy na koniec października prezentuje się następująco:

Portfel giełdowy 10.2014

Na uwagę zasługują 3 fakty:

1. Sprzedaż Radpolu po co najwyżej neutralnych wynikach za IIIkw. Uzasadnieniem jest brak perspektyw wzrostu kursu przez najbliższe miesiące (wysokie C/Z; kolejne dobre wyniki pewnie dopiero w czerwcu 2015) oraz potrzeba stworzenia tarczy podatkowej w związku ze zbliżającym się końcem roku (sprzedałem ze stratą -20%, co pozwoli mi obniżyć wykazane zyski, a co za tym idzie obniży mój podatek dochodowy za 2014r).

2. Wzrost notowań SMT, mimo braku nowych przełomowych wiadomości. Prawdopodobnie bodźcem była rekomendacja biura Dr. Kalliwoda – kupuj, z ceną docelową 40PLN

3. Trzecim istotnym faktem była rezygnacja Dominika Libickiego z szefowania Cyfrowym Polsatem, co skończyło się 6% spadkiem kursu przy gigantycznych obrotach. Pomimo iż nie jest to dobra wiadomość (Libicki był głównym autorem sukcesu firmy i szefował przez 13 ostatnich lat), wierzę na słowo panu Solorzowi, że nie będzie zmiany strategii, ani że nie czeka nas żadna dodatkowa niespodzianka w związku z tą zmianą. Trzymam akcje i liczę na dobre wyniki za IIIkw.

A propos wyników za III kwartał, czeka mnie prawdziwy wysyp raportów w dniach 12-14.11. Będę miał bardzo dużo pracy, żeby chociaż pobieżnie zapoznać się  z treścią każdego z nich, a dodatkowo poczytać informacje z konferencji prasowych i opinie analityków. Na koniec wszystko zbiorę w całość i opiszę na blogu.

Podsumowanie 10.2014

Dla statystyki podam, że od początku 2012r uzyskana stopa zwrotu to obecnie 72%. Wliczone są w to już:  zapłacony podatek, otrzymane dywidendy oraz dwie premie jakie wypłacam sobie z zysku pod koniec każdego (udanego) roku. Zysk z 2014r to dotychczas jedynie 6%.

 

Przeczytaj również:

Portfel giełdowy – podsumowanie 09/2014r

Wyniki spółek za pierwsze półrocze 2014r – komentarz

 

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment