≡ Menu

Portfel giełdowy – aktualizacja po IIIkw. 2017r

Gdybym miał w jednym zdaniu określić jaki był ten trzeci kwartał dla mojego Portfela Giełdowego to napisałbym, że był to okres oczekiwania. Ponad połowa moich inwestycji w ujęciu wartościowym na coś czeka, a w związku z tym, kursy spółek pozostają w stanie nieustalonym.

Zortrax

Największa pozycja w moim portfelu zbliża się nieuchronnie do debiutu giełdowego, ale ta nieuchronność stale jest odwlekana. Tym razem emisja prospektu oraz samo IPO zostało opóźnione przez duże prawdopodobieństwo dokonania akwizycji innej spółki. Szczegóły nie są znane, ale sprawa jest bliska finalizacji. Sam fakt chęci przejęcia innego podmiotu uważam za pozytywny, ale z ostateczną oceną należy się oczywiście wstrzymać do publikacji danych.

Nie da się nie zauważyć, że ruszyły „notowania” Zortrax-a na platformie Nova Giełda (www.novagielda.pl). Aktualna cena to 71zł przy bardzo przyzwoitych obrotach, powyżej 200tys zł. Chodzi oczywiście o obrót opcjami na akcje, a nie samymi akcjami.

Ruszyła sprzedaż drukarki Zortrax Inventure, co do której miałem kilka miesięcy temu takie obawy i wątpliwości. Na razie trudno doszukać się informacji o jej przyjęciu przez rynek. To wciąż zbyt świeża sprawa.

Ostatnia dobra wiadomość, to taka, że Zortrax dostał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w wysokości 2,8mln zł, na prace nad nowym modelem drukarki. Z własnej kieszeni dołoży tylko 1,5mln zł. Akcjonariusze się cieszą.

Nestmedic

Drugą spółką, której notowania pozostają „w zawieszeniu” jest Nestmedic. Po czerwcowym debiucie kursem mocno buja, z tendencją spadkową. Rynek czeka na wyniki programu pilotażowego w Polmedzie oraz podpisanie umowy z Medicoverem i Blue Medica. To krytyczny moment w początkowej fazie rozwoju spółki. Wiele powinno się wyjaśnić w ciągu najbliższego miesiąca.

Nestmedic również dostał dofinansowanie z NCBiR. Wysokość grantu 4,9mln zł. Cel: prototyp urządzenia Pregnabit drugiej generacji. To bardzo dobra wiadomość dla akcjonariuszy, ponieważ ograniczy konieczność/wysokość kolejnej emisji akcji na tak wczesnym etapie rozwoju.

Warto zwrócić też uwagę na prace nad uruchomieniem własnego Medycznego Centrum Telemonitoringu. Do tej pory była to usługa realizowana przez firmę zewnętrzną. Pozwoli to prawdopodobnie na ograniczenie kosztów i większą kontrolę nad jakością usługi.

Action

W przypadku Action oczekiwanym wydarzeniem jest głosowanie nad układem, które jest spodziewane w perspektywie minimum 3 miesięcy. Do tego czasu pozostaje mi trawić informacje i dane wrzucane przez spółkę na rynek.

Największy obecnie pozytyw to: zielone światło dla konsolidacji spółek zależnych

Negatyw to: wciąż słabe przychody ze sprzedaży

W szczegóły, wbrew pozorom, całkiem niezłego ostatniego sprawozdania nie będę się teraz wgłębiał. To temat na osobny wpis (o ile wyrobię się czasowo).

Euco

Chwilowo jedna z bardziej spektakularnych porażek w historii mojego inwestowania. Niewiele ją zapowiadało w momencie zakupu akcji. Przyczyny wewnętrzne tkwią w nagłym załamaniu przychodów w Polsce oraz w nagłym i niespodziewanym wzroście efektywnej stopy podatkowej obciążającej wynik netto.

Dlaczego wcześniej nie sprzedałem?

Z reguły nie ustawiam/ nie ustalam stop lossów, szczególnie gdy spadki nie są spowodowane jakimiś fundamentalnymi wydarzeniami. Kurs osuwał się niemrawo i na małych obrotach, przez kilka miesięcy, bez wyraźnej przyczyny – wśród małych spółek to na naszej giełdzie żadna nowość. Nie widzę też żadnych obiektywnych przyczyn dla których długoterminowo biznes kancelarii odszkodowawczych miałby się załamać. Postanowiłem więc poczekać i popatrzeć co będzie dalej.

Dlaczego nie sprzedaję teraz?

Powinno być ciekawie. Duże przejęcie EucoCar, mimo wątpliwości co do intencji prezesów (to była ich prywatna spółka), daje duże nadzieje na zwiększenie i dywersyfikację zysków. Dobrze rozwija się też konsolidowany już oddział w Rumunii i daje perspektywy na przychody równe tym w Polsce. Skrajnie niska jest też cały czas wycena na podstawie wskaźnika C/Z, dyskontująca obecnie czarny scenariusz dla spółki. Inwestycja w EUCO jest rzeczywiście ryzykowna i dlatego chyba ludzie wolą się od niej trzymać z daleka.

>>Przeczytaj więcej na temat EUCO w analizie ostatniego raportu kwartalnego

Zastanawiająca jest jednak obecność dużych funduszy inwestycyjnych w akcjonariacie zarówno EUCO jak i konkurencyjnego Votum. Czy obudziły się z przysłowiową ręką w nocniku i nie chcą teraz rozliczyć straty? Nie wiadomo też w jakim celu mąż pani wiceprezes zarządu dokupił ostatnio akcji za kilkadziesiąt tysięcy złotych. To mała kwota, ale po co wyrzucać w błoto, jeżeli się wie, że będzie gorzej? A może jednak coś w tym jest i nie będzie tak najgorzej? Czekam na kolejny raport, mam nadzieję już z konsolidowanym EucoCar.

Spółki dywidendowe

Reszta spółek, czyli tak zwana nudna część portfela, spełnia swoją rolę i stabilizuje całość. Wszystkie tegoroczne dywidendy poza drugą połową z GK Kęty zostały już wypłacone, pozostaje więc czekać na nowy rok. Będzie jeszcze dywidenda zaliczkowa od Żywca – 11zł płatne w listopadzie.

Zapomniałem jeszcze o Livechacie. Spełniło się moje życzenie i banieczka oczekiwań nieco zmalała. Obecna wycena jest już zdecydowanie bardziej bezpieczna, chociaż nadal wysoka. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że utrzymywanie stałych kosmicznych dynamik w jakiejkolwiek spółce jest na dłuższą metę niemożliwe. Pozostaje obserwować z większym spokojem kolejne miesięczne raporty i mieć nadzieję, że zarząd wyciągnie wnioski z wpadki na USD/PLN.

Wyniki portfela

Portfel Giełdowy prezentowany od marca 2016r osiągnął w tym okresie 22,5% stopę zwrotu. Jest to wynik aż o 11,4% proc gorszy od prezentowanego na koniec czerwca, głównie ze względu na spadek ceny Nestmedic, Euco i Livechat. Nie uwzględniam również rynkowej ceny Zortrax. Dopóki nie wystąpią czynniki które opisałem dla poszczególnych spółek, dopóty trudno ocenić czy ten wybór spółek okazał się długoterminowym sukcesem czy porażką. Ze spokojem czekam na te decydujące wydarzenia.

[FM_form id=”3″]

1 comment… add one

Leave a Comment