≡ Menu

Portfel giełdowy – aktualizacja Q2’2017

Kończy się drugi kwartał, czas więc na zwyczajowe podsumowanie wyników portfela giełdowego. Po 15 miesiącach uzyskałem wynik 33,8%, co oznacza 7% spadek względem końca pierwszego kwartału. Ta niekorzystna zmiana to przede wszystkim wejście w skład portfela spółki Nestmedic, która „waży” 19%, a od debiutu dwa tygodnie temu wzrosła „tylko” 27%. Drugim czynnikiem był spadek kursów Euco i Action – o czym w dalszej części wpisu.

Zacznę może od najbardziej widocznych zmian w moim portfelu. Warto zwrócić na nie uwagę ponieważ nie zdarzają się u mnie zbyt często. Po umownym pierwszym roku istnienia portfela sprzedałem w całości CD Projekt, który systematycznie redukowałem od kilku miesięcy. Pozbyłem się także Inter RAO AB, spółki z którą wiązałem pewne nadzieje, a która okazała się jednym z moich większych rozczarowań ostatniego roku.

Z drugiej strony, portfel zasiliła Grupa Kęty, powiększając grono spółek dywidendowych, oraz Nestmedic – ciekawy startup z branży telemedycznej, czerwcowy debiutant na New Connect, kupiony przeze mnie jeszcze w styczniu, w ramach prywatnej emisji.

Jak zwykle w kilku słowach postaram się teraz podsumować aktualną sytuację spółek z mojej perspektywy.

CD Projekt

Sprzedałem ponieważ uważam, że obecna wycena uwzględnia istotny sukces Gwinta, a w dalszej perspektywie sprzedaż Cyberpunka grubo ponad wyniki Wiedźmina 3. Niewykluczone, że tu wrócę jeżeli rynek otrzeźwieje po wynikach za 2-gi i 3-ci kwartał. Jeżeli tak się nie stanie, a Gwint odniesie spektakularny sukces to płakać też nie będę. Rok temu przy cenie 24zł oddałbym wszystkie akcje w ciemno gdyby ktoś zaproponował mi 80zł, jako cenę CD Projektu tuż przed premierą Cyberpunka w 2019r.

CD Projekt po wynikach za 2016r. Czy jest jeszcze paliwo do wzrostów?

AB Inter RAO

Tak jak napisałem na wstępie – duże rozczarowanie. Nie chodzi tu tylko o zyski, ale przede wszystkim o rozkręcanie sprzedaży. Zamiast zwiększać obroty (np. w Polsce) wszystko stoi w najlepszym wypadku w miejscu, a patrząc długofalowo – spada. Szkoda wg. mnie bo to jest firma z niewykorzystanym potencjałem. Tak jakby zarządowi niespecjalnie zależało. Nie rozumiem.

Grupa Kęty

Sytuacja Grupy Kęty nie wymaga wielkiego komentarza. Wstępne wyniki za IIkw. pokazują, że sytuacja rozwija się zgodnie z planami zarządu. Wypłacona będzie też duża dywidenda. Moim zdaniem za duża. Nie podoba mi się gdy fundusze wyciskają ze spółki więcej niż rozsądek podpowiada, a tak chyba jest w tym roku. Zarząd proponował wypłatę 223mln zł, czyli całego zysku netto 2016 plus jeszcze 46mln zł z kapitału zapasowego. Fundusze na WZ podbiły tę kwotę o 60mln zł do 285mln zł. Nie podoba mi się to. Nie jestem pewny czy to jest to w 100% w długofalowym interesie spółki.

Grupa Kęty. Dywidendowy długodystansowiec do mojego portfela cz. 1/2
Grupa Kęty. Dywidendowy długodystansowiec do mojego portfela cz. 2/2

Nestmedic

O spółce Nestmedic i jej debiucie pisałem w odrębnym artykule na początku miesiąca. Pierwsze dwa tygodnie notowań należy uznać za udane, chociaż kursem mocno huśta przy niezłych jak na New Connect obrotach. Z decyzjami co dalej ustawiam się na czwarty kwartał. Wtedy powinno być więcej wiadomości na temat kontraktów i pierwszej sprzedaży.

Nestmedic wkrótce na giełdzie. Będzie nowy Medicalgorithmics?

Action

Temat postępowania sanacyjnego jest w tej chwili na drugim planie. Jeżeli wierzyć informacjom ze sprawozdania, jakiekolwiek wiążące decyzje mogą zapaść dopiero pod koniec bieżącego roku. W tym momencie na pewno ważne jest czy, pomijając zamrożone wierzytelności, spółka jest w stanie generować na bieżąco zyski. Te związane są z przychodami i kosztami. Przychody, czyli sprzedaż, są w tej chwili na dalece niezadowalającym poziomie. Rozumiem intencję zarządu żeby ograniczać się tylko do kontraktów wysokomarżowych, ale trzeba jeszcze wygenerować odpowiednią ich ilość. Czekam również na mocne cięcie kosztów w sprawozdaniu za drugi kwartał. Jeżeli w raportach za drugi i trzeci kwartał nie będzie znaczącej poprawy (czytaj wyjścia ponad kreskę) raczej nie będę czekał i sprzedam ze stratą. Trudno, będzie tarcza podatkowa:)

Euco

Tak jak kurs spółki niespodziewanie wzrósł po naciąganych wynikach za rok 2016, tak zaczął spadać po ogłoszeniu niższej dywidendy (której wypłata w świetle emisji obligacji jest wbrew logice). Nie rozumiem ale i nie przejmuję się tym chwilowo. Istotne jest teraz aż pięć innych rzeczy:

  • kwestia optymalizacji podatkowej, za którą ostatnio ostro zabrał się rząd, a która zdecydowanie była wykorzystywana przez EUCO (może się to odbić na wynikach netto)
  • kwestia przejęcia EucoCar za pieniądze pozyskane z emisji obligacji
  • kwestia zmiany przepisów regulujących działalność kancelarii odszkodowawczych (w prasie przewija się zdecydowanie ostrzegawcza dla branży wypowiedź senatora Biereckiego z PIS)
  • kwestia rozwoju spółki rumuńskiej jako drugiego równoważnego źródła przychodu firmy
  • kwestia rosnących należności, które nie zamieniają się wystarczająco szybko w gotówkę

Od tych spraw będzie zależała najbliższa przyszłość spółki i zachowanie się kursu. Będę mocno śledził napływające informacje oraz trzy najbliższe raporty kwartalne. Od tego zależeć będą dalsze decyzje co do pozostawienia EUCO w portfelu.

 

[FM_form id=”3″]

4 comments… add one

Leave a Comment