≡ Menu

Portfel giełdowy – aktualizacja Q2’2017

Kończy się drugi kwartał, czas więc na zwyczajowe podsumowanie wyników portfela giełdowego. Po 15 miesiącach uzyskałem wynik 33,8%, co oznacza 7% spadek względem końca pierwszego kwartału. Ta niekorzystna zmiana to przede wszystkim wejście w skład portfela spółki Nestmedic, która „waży” 19%, a od debiutu dwa tygodnie temu wzrosła „tylko” 27%. Drugim czynnikiem był spadek kursów Euco i Action – o czym w dalszej części wpisu.

Zacznę może od najbardziej widocznych zmian w moim portfelu. Warto zwrócić na nie uwagę ponieważ nie zdarzają się u mnie zbyt często. Po umownym pierwszym roku istnienia portfela sprzedałem w całości CD Projekt, który systematycznie redukowałem od kilku miesięcy. Pozbyłem się także Inter RAO AB, spółki z którą wiązałem pewne nadzieje, a która okazała się jednym z moich większych rozczarowań ostatniego roku.

Z drugiej strony, portfel zasiliła Grupa Kęty, powiększając grono spółek dywidendowych, oraz Nestmedic – ciekawy startup z branży telemedycznej, czerwcowy debiutant na New Connect, kupiony przeze mnie jeszcze w styczniu, w ramach prywatnej emisji.

Jak zwykle w kilku słowach postaram się teraz podsumować aktualną sytuację spółek z mojej perspektywy.

CD Projekt

Sprzedałem ponieważ uważam, że obecna wycena uwzględnia istotny sukces Gwinta, a w dalszej perspektywie sprzedaż Cyberpunka grubo ponad wyniki Wiedźmina 3. Niewykluczone, że tu wrócę jeżeli rynek otrzeźwieje po wynikach za 2-gi i 3-ci kwartał. Jeżeli tak się nie stanie, a Gwint odniesie spektakularny sukces to płakać też nie będę. Rok temu przy cenie 24zł oddałbym wszystkie akcje w ciemno gdyby ktoś zaproponował mi 80zł, jako cenę CD Projektu tuż przed premierą Cyberpunka w 2019r.

CD Projekt po wynikach za 2016r. Czy jest jeszcze paliwo do wzrostów?

AB Inter RAO

Tak jak napisałem na wstępie – duże rozczarowanie. Nie chodzi tu tylko o zyski, ale przede wszystkim o rozkręcanie sprzedaży. Zamiast zwiększać obroty (np. w Polsce) wszystko stoi w najlepszym wypadku w miejscu, a patrząc długofalowo – spada. Szkoda wg. mnie bo to jest firma z niewykorzystanym potencjałem. Tak jakby zarządowi niespecjalnie zależało. Nie rozumiem.

Grupa Kęty

Sytuacja Grupy Kęty nie wymaga wielkiego komentarza. Wstępne wyniki za IIkw. pokazują, że sytuacja rozwija się zgodnie z planami zarządu. Wypłacona będzie też duża dywidenda. Moim zdaniem za duża. Nie podoba mi się gdy fundusze wyciskają ze spółki więcej niż rozsądek podpowiada, a tak chyba jest w tym roku. Zarząd proponował wypłatę 223mln zł, czyli całego zysku netto 2016 plus jeszcze 46mln zł z kapitału zapasowego. Fundusze na WZ podbiły tę kwotę o 60mln zł do 285mln zł. Nie podoba mi się to. Nie jestem pewny czy to jest to w 100% w długofalowym interesie spółki.

Grupa Kęty. Dywidendowy długodystansowiec do mojego portfela cz. 1/2
Grupa Kęty. Dywidendowy długodystansowiec do mojego portfela cz. 2/2

Nestmedic

O spółce Nestmedic i jej debiucie pisałem w odrębnym artykule na początku miesiąca. Pierwsze dwa tygodnie notowań należy uznać za udane, chociaż kursem mocno huśta przy niezłych jak na New Connect obrotach. Z decyzjami co dalej ustawiam się na czwarty kwartał. Wtedy powinno być więcej wiadomości na temat kontraktów i pierwszej sprzedaży.

Nestmedic wkrótce na giełdzie. Będzie nowy Medicalgorithmics?

Action

Temat postępowania sanacyjnego jest w tej chwili na drugim planie. Jeżeli wierzyć informacjom ze sprawozdania, jakiekolwiek wiążące decyzje mogą zapaść dopiero pod koniec bieżącego roku. W tym momencie na pewno ważne jest czy, pomijając zamrożone wierzytelności, spółka jest w stanie generować na bieżąco zyski. Te związane są z przychodami i kosztami. Przychody, czyli sprzedaż, są w tej chwili na dalece niezadowalającym poziomie. Rozumiem intencję zarządu żeby ograniczać się tylko do kontraktów wysokomarżowych, ale trzeba jeszcze wygenerować odpowiednią ich ilość. Czekam również na mocne cięcie kosztów w sprawozdaniu za drugi kwartał. Jeżeli w raportach za drugi i trzeci kwartał nie będzie znaczącej poprawy (czytaj wyjścia ponad kreskę) raczej nie będę czekał i sprzedam ze stratą. Trudno, będzie tarcza podatkowa:)

Euco

Tak jak kurs spółki niespodziewanie wzrósł po naciąganych wynikach za rok 2016, tak zaczął spadać po ogłoszeniu niższej dywidendy (której wypłata w świetle emisji obligacji jest wbrew logice). Nie rozumiem ale i nie przejmuję się tym chwilowo. Istotne jest teraz aż pięć innych rzeczy:

 • kwestia optymalizacji podatkowej, za którą ostatnio ostro zabrał się rząd, a która zdecydowanie była wykorzystywana przez EUCO (może się to odbić na wynikach netto)
 • kwestia przejęcia EucoCar za pieniądze pozyskane z emisji obligacji
 • kwestia zmiany przepisów regulujących działalność kancelarii odszkodowawczych (w prasie przewija się zdecydowanie ostrzegawcza dla branży wypowiedź senatora Biereckiego z PIS)
 • kwestia rozwoju spółki rumuńskiej jako drugiego równoważnego źródła przychodu firmy
 • kwestia rosnących należności, które nie zamieniają się wystarczająco szybko w gotówkę

Od tych spraw będzie zależała najbliższa przyszłość spółki i zachowanie się kursu. Będę mocno śledził napływające informacje oraz trzy najbliższe raporty kwartalne. Od tego zależeć będą dalsze decyzje co do pozostawienia EUCO w portfelu.

 

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik o dywidendach. Żadnego spamu ani reklam, tylko informacje o wpisach na blogu.

lista mailingowa B2B obsługiwana jest przez FreshMail

Comments on this entry are closed.

 • Co do EUCO napisałeś tyle znaków zapytania, że skutecznie zniechęciłeś mnie do ich obligacji. Chyba trochę dużo tych czynników ryzyka również jak na akcje.

  Jeżeli śledzisz przychody Action mógłbyś podać zestawienie jak to teraz wygląda i ile Twoim zdaniem miało być aby mieli punkt rentowności?

  I wreszcie, fajnie by było gdyby można było kliknąć w obrazek i się powiększał (wyniki portfela), jak coś to podpowiem Ci jak to zrobić :).

  Pozdrawiam

  • Cześć Remigiusz. Dzięki za pytania i uwagi. Jak zwykle.

   Zaczynając od końca, wykres poprawiony:)

   Action. Już o tym pisałem na facebooku na szybko komentując wyniki Q1. Dla break-even wyszło mi około 260mln sprzedaży miesięcznie. Zobaczymy jeszcze jak zetną koszty – któryś z prezesów to obiecywał.

   EUCO. To nie jest bezpieczna inwestycja, ale nie jest też jakaś ultra ryzykowna. Najbardziej martwią mnie te należności. To tak jakby wygrywali sprawy sądowe ale mieli problemy z uzyskaniem wypłaty odszkodowań. Tak jak napisałem, jeszcze z pół roku trzeba poczekać, jesteśmy w dość przełomowym momencie.

   pozdrowienia.
   Piotr

 • Super artykuł, sam dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w inwestycjach.

  • Dzięki. Powodzenia w inwestowaniu. Polecam lekturę innych wpisów. Może będziesz w stanie nauczyć się czegoś na moich błędach, a może i sukcesach. Pozdrawiam.