≡ Menu

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 7 (ostatnia): Amica. Plus podsumowanie.

Amica logoPora kończyć ten maraton z portfelem giełdowym. Grzebanie w raportach finansowych i informacjach o spółkach jest tak samo interesujące co męczące. Dlatego dziś wpis dwa w jednym. Po pierwsze ostatnia spółka: Amica (znowu transfer ze starego do nowego portfela), po drugie podsumowanie całości.

Amica

Trudno jest zaklasyfikować Amicę do którejkolwiek z części portfela. Z jednej strony nie jest to zdecydowanie spółka z branży nowych technologii, z drugiej strony nie należy ona do spółek defensywnych, w których liczę przede wszystkim na dobrą dywidendę. Zainwestowałem w tą spółkę ponieważ niezmiennie od kilku lat widzę w niej jednego z liderów rosnącego polskiego eksportu, który ma szansę być kiedyś w gronie największych na europejskim rynku AGD, razem z Boschem, Electroluxem, Whirlpoolem itd. Bardzo się cieszę, że Amica nie podzieliła losu Zelmera i nie została sprzedana innemu większemu graczowi. Przypomina mi się sytuacja sprzed paru lat, gdy BSH (Bosch-Siemens) ogłosił wezwanie na akcje Zelmera. Wtedy prezes Amiki pan Jacek Rutkowski mówił o jej niedowartościowaniu na tle ceny tej branżowej transakcji. Akcje jego firmy warte były wtedy 40-50PLN. A teraz? No cóż, miał chyba rację.

Proszę wybaczcie, że tym razem nie będę przytaczał wszystkich tych danych i historycznych wskaźników. Seria wpisów o nowej edycji portfela giełdowego osiągnęła chyba już swoją masę krytyczną i potrzebuję od niej chwilę odpoczynku. Dla Amiki dziś ograniczę się tylko do SWOT-a.

Amica – analiza SWOT

Amica SWOT


 

Podsumowanie portfela

portfel giełdowy 04.2016

Jak widać z powyższej tabeli portfel jest zdominowany przez Zortrax. Nie jest to efektem jakichś ponadprzeciętnych nadziei pokładanych w tej spółce (na tle innych pozycji), tylko proporcji posiadanych wcześniej akcji tej spółki do moich aktualnych możliwości finansowych po zakupie mieszkania. Zwróćcie proszę uwagę jak określiłem horyzonty inwestycji dla poszczególnych pozycji. Starałem się, żeby tam gdzie możliwe były związane z konkretnymi wydarzeniami, a nie na przykład z kursem akcji. I jeszcze techniczna uwaga co do akcji przeniesionych ze „starego” portfela: jako cenę ich „zakupu” przyjąłem cenę sprzedaży jaką uzyskałem redukując poprzedni portfel. Nowe rozdanie wymaga nowych poziomów odniesienia.

Aktualna ocena sytuacji w spółkach/instrumentach przedstawia się następująco:

Ropa – RCCRUAOPEN

Zgodnie z przewidywaniami rynek nie miał ochoty pogłębiać minimów. Cena poniżej 30 dolarów to chyba było dla wszystkich ekstremum. Mimo krótkotrwałego odbicia na fali spekulacji o porozumieniu światowych producentów w sprawie zamrożenia produkcji, nadal mamy do czynienia z nadpodażą i dużymi zapasami surowca na rynku. Dopóki ta sytuacja się nie zmieni, dopóty będzie trwać zabawa notowaniami w granicach 20-40 dolarów w zależności od plotek. Dodatkowo na cenę samego certyfikatu negatywnie wpływa tańszy dolar, osłabiony ostatnimi wypowiedziami FED-u odnośnie spowolnienia procesu podwyżek stóp procentowych w USA.

Zortrax

Spółka opublikowała wreszcie dane za 2015r. Nie został zrealizowany program motywacyjny, zakładający zysk netto na poziomie 10mlnPLN (było 8mln). Tym samym prezes nie obejmie dodatkowego pakietu akcji w ramach bonusu. Mimo wszystko jest to bardzo dobry wynik rok do roku. Spółka zmniejszyła zadłużenie (spłacając obligacje), a dodatkowo ma jeszcze 8,3mlnPLN gotówki na koncie. Jak tylko pojawi się pełna wersja raportu, postaram się ją omówić.

Emisja serii D akcji nie doszła do skutku ze względu na fatalne warunki rynkowe na przełomie roku. W tej chwili rozmowy z potencjalnym inwestorem zostały wznowione.

Masowa sprzedaż modelu Inventure została opóźniona ze względu na wprowadzane poprawki, które pojawiły się po pierwszych testach użytkowników.

Zortrax podtrzymuje możliwość debiutu na giełdzie w drugiej połowie 2016r w zależności od sytuacji na rynku.

Śnieżka

Brak szczególnych nowych danych. Pojawiły się informacje o trwającym boomie na remonty mieszkań, co powinno wspierać krajową sprzedaż. Dobre wyniki notują też deweloperzy, nie zabraknie więc nowych powierzchni do malowania.

CD Projekt

Żadnych nowości od czasu marcowej konferencji wynikowej. Wszyscy czekają na datę premiery dodatku „Krew i Wino” oraz obserwują nowości w katalogu GOG.com.

Livechat

Dwa kolejne miesiące pokazują wzrost bazy klientów (luty: +331, marzec: +456). Wynikiem tego jest poziom 14532 klientów, co jest rezultatem około 40% wyższym niż rok wcześniej. Kilka dni temu G2 Crowd, jedna z największych platform gromadzących opinie użytkowników na temat oprogramowania biznesowego, opublikowała raport w którym LiveChat Software zdecydowanie wygrywa z konkurencją w kategorii „overall satisfaction”. Ważne, że tak oceniają użytkownicy, a nie tylko płatni recenzenci.

Grupa Żywiec SA

Najbliższe wydarzenie to Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 19 kwietnia, na którym zapadnie decyzja o wypłacie pozostałych 23PLN w ramach dywidendy za 2015r. Przy obecnej cenie daje to niebagatelny Dividend Yield=5,1%.

Amica

Amica planuje wypracować w 2016 r. 2,5-2,6 mld zł przychodów, łącznie z obrotami przejętej firmy CDA. Spółka nie rezygnuje z możliwości wypłaty dywidendy za 2015r. Będzie to zależało od planów akwizycyjnych – przykładowo w zeszłym roku pojawiła się informacja o możliwości powrotu do produkcji własnej lodówek.


Przeczytaj także:

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 6: Grupa Żywiec SA

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 5: CD Projekt

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 4: Zortrax

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 3: LiveChat (LVC).

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 2: Śnieżka (SKA)

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 1: ropa.

 

[FM_form id=”3″]

7 comments… add one

Leave a Comment