≡ Menu

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 3: LiveChat (LVC).

livechatJako trzecią pozycję do mojego nowego portfela giełdowego wybrałem LiveChat Software S.A.. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią jest to jedna z firm reprezentujących sektor nowych technologii, który wartościowo będzie stanowił większość w moich inwestycjach.

Przeczytaj także:

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 1: Ropa

Portfel giełdowy – reaktywacja. Część 2: Śnieżka

LiveChat Software S.A. to relatywnie młoda spółka, która zadebiutowała na GPW w 2014r, oferująca komunikator biznesowy, służący do szybkiego i bezpośredniego kontaktu klienta odwiedzającego firmową stronę WWW z pracownikami danej firmy. LiveChat to już nie żaden start-up, tylko firma o coraz mocniejszej pozycji na rynku. Wg. prezesa Mariusza Ciepłego, posiada około 7% udziału w światowym rynku chatów biznesowych (3-cie miejsce na świecie) i cały czas dynamicznie rośnie.

Firma nie sprzedaje oprogramowania, tylko zarabia na abonamentach za jego użytkowanie. Do tej pory znalazła 14tys. klientów w 130 krajach świata. W najbliższym czasie (1-2 lata), planuje tą liczbę podwoić. Przychody firmy uzależnione są nie tylko od ilości obsługiwanych podmiotów, ale także od rodzaju abonamentu jaki klient wykupi. Przeważająca część sprzedaży odbywa się na rynek amerykański, więc wyniki są mocno związane z kursem USD/PLN. LiveChat od początku przynosi zysk, który w większości przeznacza na wypłatę dywidendy. Do tej pory wypłacona była już dwukrotnie, co nie jest standardem jak na młodą dynamicznie rozwijającą się firmę. Wysoki zysk i dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej raportowane za ostatnie trzy kwartały sugerują, że tak będzie również w kolejnym roku.

Wskaźniki

wskazniki LVC

(na podstawie danych: bankier.pl, stockwatch.pl; wyniki w nawiasach pokazują zmianę kw/kw)

Widać wyraźną progresję kwartalną jeżeli chodzi o liczbę klientów. W ostatnich miesiącach ta tendencja nawet przyspiesza. Warto w tym miejscu wspomnieć, że te dane są publikowane przez spółkę co miesiąc, co bardzo ułatwia śledzenie aktualnej sytuacji między publikacją raportów. Przychody Livechat-a naturalnie rosną wraz z bazą klientów i liczbą abonamentów, a nawet przewyższają je swoją dynamiką. Jest to związane z korzystnym kursem dolara i pozytywnymi zmianami w ofercie abonamentów.

Za przychodami podąża zysk netto, rosnąc ponad 50% względem roku poprzedniego. Jego dynamika jest nieco słabsza od dynamiki przychodów. Firma to prawdziwa maszynka do robienia pieniędzy – marża na sprzedaży cały czas utrzymuje się w okolicy 70%!

Czynnikiem mającym znaczący wpływ na wyniki jest również kurs USD/PLN. Jak już wspomniałem większość sprzedaży realizowana jest w USA. W związku z tym, Livechat musi liczyć się z pogorszeniem wskaźników w przypadku osłabienia się dolara do złotówki. Moim osobistym zdaniem, jeżeli tylko FED będzie kontynuował podwyższanie stóp procentowych, a polski rząd realizację kontrowersyjnych pomysłów z kampanii wyborczej, nie stanie się to szybko.

Aktualna Cena/Zysk spółki wynosi 35,9. Czy to nie za drogo? Co z umownym przedziałem 10-18? C/Z opisuje przeszłe wyniki, a giełda wycenia przyszłość. Podwojenie zysku przy tym tempie rozwoju powinno zająć Livechatowi nie dłużej jak rok, góra dwa. Obecna wycena nie przeraża mnie, a z drugiej strony nie można mówić o jakiejś wyjątkowej okazji. Tanio też nie jest – jest normalnie.

Analiza SWOT

livechat SWOT

Livechat to dla mnie trochę ziemia nieznana i będę jeszcze musiał się wiele na temat tej spółki dowiedzieć i nauczyć. Czuję się bezpieczniej mogąc na bieżąco monitorować zmiany liczby klientów oraz kurs USD/PLN.

Na dzień dzisiejszy mój nowy portfel jest już gotowy, pozostałe 4 spółki będę opisywał w kolejnych postach.

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik o dywidendach. Żadnego spamu ani reklam, tylko informacje o wpisach na blogu.

lista mailingowa B2B obsługiwana jest przez FreshMail

Comments on this entry are closed.

  • Początkowo jak przeczytałem artykuł to chciałem skrytykować wybór branży nowych technologii. Po szybkim przeglądzie danych finansowych i moich ulubionych wskaźników (przepływy operacyjne, ogólne zadłużenie, rentowność EBITDA) myślę że wybrałeś dobrą Spółkę, pod warunkiem że nie kupiłeś jej zbyt drogo – obecne wartości P/BV i EV/EBITDA są gigantyczne.

    • cześć Mateusz. Wycena spółek nie jest moją mocną stroną, ale z doświadczenia czuję, że C/WK nadaje się raczej do spółek tradycyjnych (KGHM…) niż technologicznych. Jeżeli chodzi o EV/EBITDA czy C/Z nie są to wartości gigantyczne patrząc na dynamikę wzrostu. Zwróć też uwagę na generowaną gotówkę i wypłacane od początku dywidendy – to dodatkowy zysk, niezależny od kursu akcji. Dzięki za komentarz, chętnie coś usłyszę z twojej strony na temat innych spółek. pozdr. Piotr.