≡ Menu

Portfele IKE Arka / IKE Unikorona 09/2014

Zgodnie z deklaracją w poprzednim wpisie (Regularne oszczędzanie – reguła 60/40) po raz kolejny przelałem 10% pensji na konta emerytalne IKE. Również w minionym miesiącu dokonałem drobnej reorganizacji portfeli IKE, o której napisałem w tym miejscu.

Stan portfeli na 01.10.2014 przedstawia się następująco:

IKE Unikorona

IKE Unikorona 09.2014 tabela

IKE Unikorona 09.2014 wykres

IKE Arka

 

IKE Arka 09.2014 tabela

 

IKE Arka 09.2014 wykres

Przygotowując te dane miałem naprawdę duży dylemat jeżeli chodzi o sposób ich prezentacji i w ogóle o sens ich pokazywania co miesiąc.

Po pierwsze, doszedłem do wniosku, że będę się trzymał zasady nie pokazywania pieniężnej wartości portfeli. Nie czuję potrzeby dzielenia się ze wszystkimi stanem mojego konta. Uważam, że tego typu informacje budzą niezdrowe emocje i nie są po prostu w żaden sposób konstruktywne dla czytającego. Na przykład: ktoś ma po kilku latach na koncie IKE 50000PLN. Odkłada co miesiąc po 1000PLN, bo go na to stać. Co dla mnie z tego wynika? Myślę, o kurcze, gość ma dużo kasy, a ja nie mam, też bym tak chciał:) O wiele wartościowszymi informacjami byłyby: jaki te 1000PLN stanowią procent jego dochodów, czy odkłada pieniądze regularnie i od kiedy, jak efektywnie i gdzie je pomnaża. Dlatego chciałbym pokazywać te wszystkie wartościowe dane, ale jednak bez kwot końcowych. Uważam, w przeciwieństwie do wielu, że celem odkładania na emeryturę nie powinno być zdobycie xxx tysięcy złotych. Celu w ogóle nie powinno być. Wiem, że to trudne, ale naprawdę ważniejsze od konkretnego celu jest regularne odkładanie kwot na jakie nas stać oraz pilnowanie przyzwoitych stóp zwrotu z odłożonego kapitału.

Osiem procent

Po drugie, stwierdziłem, że miarą skuteczności moich inwestycji będzie odniesienie do „przyzwoitej” średniej rocznej stopy zwrotu jaką jest dla mnie 8% (brutto, nie licząc inflacji). Mniej więcej na tym poziomie kształtują się wyniki OFE za ostatnie lata. Nie uważam żeby był to poziom niemożliwy do osiągnięcia dla inwestora indywidualnego. Z drugiej strony, jestem daleki od twierdzenia, że jest to łatwy cel. Na wykresach widać jak się ma stan konta do mojego „benchmarku”. Jeżeli przez kilka miesięcy z rzędu będzie on odbiegał w dół od zielonej linii – będzie trzeba reagować.

Podsumowanie września

Wrzesień był bardzo pozytywnym miesiącem dla rynku polskich akcji. Pokazują to wyniki Arki Akcji i UniAkcji MISS oraz wyniki mojego portfela giełdowego. Na tym tle fatalnie wypadł UniAkcje Dywidendowy, spadając o ponad 1%. Mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy. Cieszą też wyniki funduszy obligacji. Dobrze, że Arka Obligacji Korporacyjnych inwestuje głównie w rynek polski – myślę że to dlatego prezentuje tak inne wyniki niż mój drugi fundusz ING Globalny Długu Korporacyjnego, który odczuwa korektę na światowych rynkach rozwiniętych. Największym znakiem zapytania dla mnie na najbliższą przyszłość jest to jak zachowają się teraz fundusze obligacji po spodziewanym cięciu stóp procentowych przez RPP w przyszłym tygodniu. Teoretycznie fundusze obligacji powinny zarabiać na spadku stóp, ale czy nie jesteśmy już zbyt nisko?

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment