≡ Menu

Rok 2014 – podsumowanie

Mój blog doczekał się pierwszego rocznego podsumowania. Jestem przekonany, że będę kontynuował inwestycje giełdowe i oszczędzanie na emeryturę przez kolejne 12 miesięcy. Mam nadzieję, że wystarczy mi również cierpliwości i pomysłów, żeby kontynuować moją pisaninę w internecie.

Rok 2014 był bardzo niewdzięczny dla inwestujących na polskiej giełdzie. Uważam, że działo się tak za sprawą nacjonalizacji części udziałów OFE, co spowodowało wyprzedaż polskich akcji, a po drugie przeniesienie uwagi tych funduszy na rynki zagraniczne. Działo się tak również za sprawą wojny na Ukrainie i pogorszenia nastawienia do rynków wschodnioeuropejskich przez zachodnich inwestorów. Działo się tak również za sprawą załamania na rynku ropy, które w połączeniu z sankcjami tak mocno uderzyły w rosyjską gospodarkę i pogorszyły jeszcze bardziej nastroje w naszej części świata. Wszystko to spowodowało wycofanie się dużych inwestorów i spadek obrotów na naszym rynku, cokolwiek  było pierwsze. Naprawdę szkoda, że wszystko to działo się równolegle z 3,4% wzrostem naszego PKB i taką samą perspektywą na kolejny rok. Często w odniesieniu do giełdy mówi się, że wyceny akcji oderwały się od rzeczywistości i poszybowały w górę tworząc kolejną bańkę spekulacyjną. Dzisiaj, dla akcji wielu małych i średnich polskich przedsiębiorstw sytuacja jest odwrotna. Mamy stałą, dynamiczną poprawę wyników, za którymi nie nadążają ceny akcji. Rok 2015 będzie pewnie wyglądał podobnie, a sukces w inwestycjach giełdowych będzie mocno zależał od ostrej selekcji spółek do portfela.

Portfel giełdowy

Zamiast rajdu świętego Mikołaja mieliśmy w grudniu kolejne spadki. Patrząc na mój portfel, na ostatecznym wyniku zaważyły znów moje dwie najgorsze spółki : Groclin i SMT oraz zamieszanie na CDProjekt związane z przesunięciem premiery Wiedźmina 3 na maj 2015. W tych dwóch pierwszych przypadkach mógł być to efekt chęci realizacji strat i uzyskania tarczy podatkowej na przyszłe lata – ja również tak zrobiłem. W przypadku CDProjektu, niestety puściły mi nerwy i sprzedałem akcje na sesji tuż po ogłoszeniu negatywnego newsa. Potem, gdy okazało się, że rynek przyjął to ze spokojem, odkupiłem to samo z prawie 9% stratą (co nie jest mało patrząc na wagę CDR w moim portfelu). To kolejna nauczka dla mnie, żeby unikać zachowań spekulacyjnych i emocjonalnych na perspektywicznie dobrych papierach. Rok zamykam na symbolicznym 0,7% plusie. Z jednej strony to nieźle patrząc na rezultaty WIG250 i WIG50, z drugiej strony słabo, biorąc pod uwagę popełnione błędy.

Portfel giełdowy 2014

Wyciągając wnioski z minionego roku widzę, że muszę wyeliminować z mojego portfela spółki mało płynne oraz relatywnie wysoko wycenione (C/Z>15). W ich miejsce będę chciał kupić spółki dywidendowe, mocno przecenione, mało zadłużone, przynoszące regularne zyski. W tym celu mam zamiar zrobić proste zestawienie z wyliczonymi konkretnymi wskaźnikami analizy fundamentalnej i na ich podstawie oceniać spółki. Mimo wszystko cały czas zostawiam w portfelu Groclin czekając na kolejny raport i realne informacje o (poprawie?) sytuacji spółki. Sprzedałem Pekaes, w związku z małą płynnością akcji oraz wysoką wyceną. Zamierzam sprzedać, lub zredukować SMT, również ze względu na bardzo małą płynność, mimo że nadal uważam ją jako perspektywiczną i ciekawą spółkę.

Portfele IKE

IKE Unikorona 12.2014 tabela

IKE Arka 12.2014 tabela

Głównym sukcesem dla portfeli IKE w 2014, było ponowne rozpoczęcie odkładania do nich pieniędzy. Drugą ważną decyzją było przeniesienie jednego z nich z BZWBK do ING (patrz ranking IKE fundusze). Do tej pory nie widać tego w moich zestawieniach, ponieważ proces transferu pieniędzy przedłuża się z przyczyn tzw. obiektywnych:) Jest duże prawdopodobieństwo, że dokona się to ostatecznie w styczniu. Jeżeli chodzi o wyniki, cały czas jestem powyżej 8% rocznego celu, chociaż końcówka roku była zauważalnie słabsza.

Postanowiłem również, że zmienię częstotliwość prezentowania wyników portfeli emerytalnych. Nie widzę dla siebie żadnego pożytku ze sprawdzania wyników co miesiąc – to za krótko jak na tak długoterminową inwestycję. Myślę, że system kwartalny będzie bardziej odpowiedni.

 

[FM_form id=”3″]

3 comments… add one

Leave a Comment