≡ Menu

Budżet domowy w telefonie

moj budzet logoZrobię sobie trochę blogowej przerwy od mojego ‘konika’, czyli giełdy i napiszę dziś o bardzo prostej i użytecznej aplikacji do kontroli budżetu domowego. Po co w ogóle taki post? Do tej pory do analizy budżetu używałem Excela i Microsoft Money (za radą innych blogerów) i jakoś z tym żyłem, ale bez zachwytu. Microsoft Windows i jego aplikacje owszem nadają się do pracy, ale do prowadzenia codziennych zapisków wydatków, przyznacie, nie są specjalnie poręczne.

Jakiś miesiąc temu, przeglądając Google Play, natknąłem się na aplikację ‚Mój budżet’. Miała sporo dobrych opinii, screenshoty wyglądały obiecująco, więc postanowiłem zaryzykować okrągłe 12,79 złotych i kupiłem. Nie rozczarowałem się, chciałbym więc podzielić się z Wami moimi wrażeniami, które będą miały charakter przewodnika „krok po kroku”.
Uwaga: wpis oczywiście nie jest sponsorowany.

 

Budżet domowy – przygotowanie

Załóżmy, że jest środek miesiąca, a my nie mamy czasu na czekanie do pierwszego i chcemy kontrolować nasz budżet od zaraz. Na początek musimy zdefiniować sobie nasze konta. Oprócz kont bankowych na które wpływają nam pensje, warto utworzyć także konta pt.: gotówka, karta kredytowa, konto oszczędnościowe. Pozwoli to nam mieć podgląd do wszystkich naszych pieniędzy. Możemy ustalić na każdym z nich saldo początkowe, czyli kwoty, które na każdym z kont aktualnie posiadamy.

Nasze konta tworzymy i podglądamy za pomocą zakładki Zarządzaj kontem, gdzie możemy utworzyć nową pozycję, posortować nasz portfel wg. różnych kryteriów oraz zmienić sposób wyświetlania informacji. Drobna uwaga: stan kont i kwoty transakcji są oczywiście wymyślone:)

konta

Transakcje

Mając ustalone konta i ich salda początkowe, możemy zacząć rejestrować na nich poszczególne transakcje (wpływy, wydatki, przeksięgowania = przelewy między naszymi kontami). Dla każdej transakcji możemy zdefiniować jej tytuł, datę, kwotę, kategorię i konto do której jest przypisana.

Nowe transakcje tworzymy naciskając znak ‘+’ w prawym dolnym rogu ekranu.

 

transakcje

 

Kategorie

Tak jak w każdym budżecie, istotne jest umiejętne podzielenie wydatków na kategorie, tak żeby łatwiej można było je kontrolować. Ja podzieliłem swoje na: zakupy ogólne (jedzenie, chemia, kosmetyki), paliwo, opłaty, kredyt, dziecko, emerytura IKE, przyjemności, oszczędności krótkoterminowe. Od nas zależy czy chcemy stworzyć do tych kategorii głównych, kategorie podrzędne, np. Opłaty —> Kablówka. Możemy też korzystać z gotowej listy oferowanej przez aplikację.

 

kategorie

 

Szablony

Do dyspozycji mamy również możliwość tworzenia szablonów transakcji. Dzięki temu wpisując kolejny wydatek nie musimy wklepywać wszystkich jego parametrów (nazwa, kategoria, konto…), tylko wybrać szablon i zmienić ewentualnie kwotę wydatku. Mogę sobie wyobrazić nawet taką sytuację, że po odejściu od kasy w sklepie wyciągam telefon i w 5 (słownie: pięciu) dotknięciach ekranu (nie licząc kwoty) wpisuję kolejny wydatek.

 

szablon

 

Zlecenia stałe

Jeżeli mamy transakcje, które co miesiąc są takie same (np. pensja, czynsz, przedszkole), możemy zautomatyzować proces pojawiania się ich na koncie konkretnego dnia miesiąca. Możemy wybrać częstotliwość, datę końcową, a nawet przypomnienie. Jest to bardzo wygodne, jednak ja wolę mieć pełną kontrolę i wszystko wpisywać co miesiąc ręcznie.

 

zlecenie stałe

 

Budżety

Prosta, ale doskonała funkcja, podsumowująca wydatki z określonej kategorii w zadanym okresie czasu. Pozwala trzymać w ryzach nasze wydatki na przestrzeni tygodnia, miesiąca czy roku. Ja np. korzystam z budżetu ‘zakupy tygodniowe’, ‘paliwo – miesięczne’, ‘przyjemności – miesięczne’. Wiem wtedy ile na bieżąco wydałem w stosunku do założeń i na co jeszcze mnie stać, a kiedy zacisnąć pasa.

 

budzety

 

Statystyki i wykresy

Wszystkie nasze transakcje możemy pooglądać na wykresach. Możemy się z nich dowiedzieć jaki procent naszych wydatków stanowi jedzenie albo wydatki na dzieci. Widoki zmienia się dotykając palcem na dany fragment wykresu (więcej szczegółów), lub poza nim (mniej szczegółów). Możemy zmieniać też ich wygląd: kołowy, kolumnowy, liniowy.

 

wykres

 

Inne funkcje

W głównym menu programu mamy również dostępne takie funkcje jak: tworzenie i przywracania kopii zapasowej danych, eksportowanie danych (.html, .csv) i ich importowanie. Możemy również założyć hasło, żeby uniemożliwić dostęp do naszych finansów przypadkowym użytkownikom naszego telefonu.

 

opcje

 

Podsumowanie = szybkość i prostota

Dlaczego ta aplikacja tak do mnie przemawia? Ponieważ jest zawsze pod ręką w moim telefonie. Ponieważ wpisywanie i edycja danych jest banalnie prosta. Powiedzmy sobie szczerze, prowadzenie comiesięcznego budżetu domowego to nie jest pasjonujące zajęcie. Ważne więc, żeby było jak najprostsze i jak najszybsze. ‚Mój budżet’ spełnia te kryteria. Nie twierdzę, że jest to najlepsza aplikacja mobilna do tego typu zastosowania. Być może są inne lepsze aplikacje i nie tylko w Google Play, ale także na Windows Store i iTunes. Szukajcie, a na pewno coś ciekawego znajdziecie.

Dla leniwych link do ‚Mojego budżetu’ tutaj.

Przeczytaj także: Jak przejąć kontrolę nad wydatkami – reguła 60/40

[FM_form id=”3″]

0 comments… add one

Leave a Comment