≡ Menu

Portfel giełdowy

Portfel giełdowy to zestawienie spółek, w które, poza wyjątkami, inwestuję długoterminowo (na kilka lat) i na podstawie analizy fundamentalnej. Są to przede wszystkim firmy stabilne, w dobrej sytuacji finansowej, wypłacające regularną dywidendę i te które uważam za perspektywiczne w dłuższym okresie.

Wyniki portfela są rzeczywiste, tzn. uwzględniają płacone prowizje maklerskie oraz odprowadzany co roku podatek, a z drugiej strony zasilane są wypłacanymi dywidendami. O zmianach lub zamiarach zmian w portfelu informuję zazwyczaj na facebooku lub przy okazji wpisów o konkretnych spółkach. Od czasu do czasu, portfel zasilany jest gotówką z zewnątrz. Jej wpływ jest oczywiście neutralny dla jego wyników.

Zdaję sobie sprawę, że brak podawania stanu portfela, na przykład w postaci zrzutów ekranu z konta maklerskiego, może budzić wątpliwości co do wiarygodności moich inwestycji. Mimo wszystko, nadal nie zamierzam tego robić i jedyne o co mogę prosić to o zaufanie i śledzenie zmian w długim czasie.

Moją ambicją jest pokazanie, że można uzyskiwać na giełdzie dobre rezultaty w wieloletnim okresie, unikając krótkoterminowego żonglowania akcjami spółek w zależności od tego jak wiatr zawieje czy co wykres pokaże. Nie mam jednak żadnej pewności, że mi się to uda. Chciałbym także sprawdzić rezultaty mojej strategii inwestycyjnej podczas kolejnej bessy. W przeciwieństwie do wielu inwestorów, którzy zaczęli swoją przygodę z giełdą po 2008 roku, jestem świadomy jej nieuchronnego nadejścia.

Aktualny skład i wyniki portfela giełdowego (koniec września 2017) wyglądają następująco:

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będę tworzył dodatkowego portfela spekulacyjnego, który miałby służyć zabawie i kopiować niektóre zachowania prezentowane na innych blogach. Mimo silnej pokusy uatrakcyjnienia prezentowanych treści uznałem, że będzie to sprzeczne z ideą bloga.